Sobota 15. května 2021svátek má Žofie 6 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Digitální průmysl čeká velká rošáda. Bude mít i vlastního vládního zmocněnce

Ministr průmyslu Jan Mládek chce zásadní personální změny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr průmyslu Jan Mládek chce zásadní personální změny. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Personální obměna se týká klíčových postů ministerstva průmyslu a obchodu i zástupců ICT odvětví. Nově vznikne také funkce vládního zmocněnce pro digitální ekonomiku.

Český internet a telekomunikace projdou velkou změnou, alespoň personální. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se zaměřil na miliardovou, ale silně kritizovanou a pro něj bolestivou oblast vysokorychlostního připojení a podpory IT v Česku.

Vedle snahy spojit se osobně s firmami je jedním z prvních kroků personální obměna na klíčových postech v resortu.

Po dlouhodobé kritice z trhu i od ostatních úřadů končí podle informací LN ve své funkci ředitel odboru elektronických komunikací Tomáš Šťastný. Na jeho hlavu padá skoro dvouletá neúspěšná snaha připravit plán rozvoje rychlého internetu, nutného pro čerpání 14 miliard korun evropských dotací.

Stejně tak i příprava zákona podle směrnice EU, který má stavbu usnadnit a jehož návrh stíhá silná kritika v odvětví i v legislativní radě vlády.

Ušetřen patrně nezůstane ani Šťastného šéf, náměstek MPO pro podnikání, ochranu spotřebitele a digitální ekonomiku Karel Novotný (ČSSD), který je za agendu osobně odpovědný. Jeho setrvání ve funkci si ministr Mládek prý už nepřeje a nechce proto, aby se stal odborným náměstkem jmenovaným podle služebního zákona, čímž by byl jen těžko odvolatelný.

Jestli a kdy Novotný, jenž má dobré vztahy s premiérem a stranickým šéfem Sobotkou, skutečně skončí, není v tuto chvíli jisté. Ministerstvo průmyslu uvedlo, že personální otázky nekomentuje.

Opakované chyby úředníků

Ministr Mládek čelil kvůli chybám či nečinnosti svých podřízených stále silnější kritice od podnikatelů i kolegů ve vládě. O rozdělování evropských miliard ho loni téměř připravil spolustraník a ministr vnitra Milan Chovanec. Spor musel řešit premiér.

Už dříve se na Mládka snesly problémy kvůli kauze zpoplatňování wi-fi, za kterou odpovídali stejní úředníci.

Mostecký lídr Karel Novotný

Mládkův náměstek Karel Novotný je jedním z úředníků, kteří by na MPO měli skončit.

Náznakem změny byl naposledy souboj o senátní novelu, která má posílit práva zákazníků ve smlouvách s operátory. Ministr Mládek ji oficiálně v dopise navrhující senátorce Aleně Dernerové podpořil. Jeho náměstek Novotný ale lobboval za její zamítnutí.

Čas pro změny se přitom krátí a do problému se stále více vkládají silná podnikatelská uskupení, jako je Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářská komora.

Například podmínky pro čerpání dotací na vysokorychlostní internet je potřeba splnit co nejdříve, jinak bude pozdě. Na schválení plánu i zákona je tak již poměrně šibeniční termín.

Nový vládní zmocněnec

Nový kurz MPO i celého kabinetu znamenající více pozornosti zanedbávané digitální oblasti dokazuje i vytvoření funkce vládního zmocněnce pro digitální ekonomiku. Po koordinátorovi snah, které více či méně vyvíjelo několik vládních rad, už dlouho volají zástupci podnikatelů.

Nová pozice byla inspirována dobrou zkušeností s vládními zmocněnci pro jadernou energetiku či mezinárodní výzkum.

Podle návrhu, který je před schválením kabinetem, by zmocněnec měl sedět v kanceláři na MPO a předsedat řídícímu výboru složenému z náměstků ministrů i zástupců odborné veřejnosti, ICT odvětví i spotřebitelských organizací. Hlídat by měl hlavně plnění Akčního plánu vlády pro rozvoj digitálního trhu schváleného koncem loňského srpna.

Činnost zmocněnce a Řídícího výboru má podle informací serveru Lupa.cz ročně vyjít na 10,5 milionu korun.

Hlavním kandidátem je pak v současnosti Přemysl Klíma, který je znám především díky svému působení v čele tehdejšího monopolního operátora SPT Telecom v letech 1999 až 2003. Na manažerském postu přitom tehdy střídal Svatoslava Nováka, který byl dnes na funkci vládního zmocněnce druhým hlavním kandidátem.

Sám Novák byl do včerejška předsedou největší oborové organizace ICT Unie. Ode dneška ho na následující tři roky vystřídal Zdeněk Zajíček, bývalý poslanec za ODS a náměstek ministra financí, spravedlnosti a vnitra. V této funkci stál například za zavedením systému CzechPoint.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...