Umělá inteligence má v budoucnu přispět k tomu, aby se lidstvu žilo lépe. Ať už tím, že člověku pomůže v práci nebo tím, že ho ve volném čase pobaví. Jedním z prvních případů využití umělé inteligence v každodenním životě mají být samořiditelná auta.
Právě na tuto problematiku se zaměřili vědci z Massachusettského technologického institutu. Vytvořili platformu Moral Machines, která chce získat lidský pohled na rozhodnutí, která budou muset stroje v krizových situacích činit.
Tesla se zapnutým autopilotem měla smrtelnou nehodu. Stáhnou model z provozu?![]() |
Příklad samořiditelných aut je k názornému popisu problematiky snad nejvhodnější. Co když se vozidlo za jízdy porouchá a nebude možné snadno zastavit? A co když se mu do cesty připletou chodci?
Má automobil změnit směr jízdy do betonové zábrany a zabít dva své pasažéry nebo přejet tři lidi na přechodu? A co když v autě sedí těhotná žena a po přechodu jde důchodce?
Institut umožňuje nahlédnout do rozhodování stroje každému, kdo si vyhradí pár minut pro zodpovězení sady základních otázek. Závěrem pak Moral Machines poskytne i zhodnocení, které člověku napoví, jestli preferuje přežití mužů či žen, mladých či starých, určitých sociálních skupin a tak dále. Výsledky porovná s rozhodováním ostatních.
Vcítit se do kůže robota, který podle Asimovových zákonů robotiky nesmí ublížit lidstvu, můžete ZDE.