130 let

Budova ČEZ | foto: Vojtěch Šereda, Lidovky.cz

Původní zpráva

Hackeři v minulých dnech napadli i distribuční síť ČEZ, která obsluhuje miliony domácností

Ekonomika
  •   7:46
Praha - Více než 3,2 milionu domácností závisí na společnosti ČEZ. Její dceřiná společnost ČEZ Distribuce spravuje 165 tisíc kilometrů drátů, díky nimž mohou uživatelé svítit, topit a vyrábět. Jak ale zjistily LN, distribuční síť čelila v minulých dnech kybernetickému útoku.

„3. a 8. dubna byla zaznamenána podezřelá aktivita na perimetrových komunikačních prvcích společnosti ČEZ Distribuce. Podle zjištěných informací bylo cílem narušení dostupnosti těchto komunikačních prvků,“ potvrdil LN mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že se hrozbu podařilo eliminovat. „Díky instalovaným bezpečnostním opatřením byla tato aktivita bezprostředně odhalena a dostupnost komunikačních prvků a jejich služeb byla zachována v maximálním možném rozsahu,“ uvedl mluvčí. 

Hackeři se už pokusili o útok na nemocnice i ministerstvo zdravotnictví, prozradil Vojtěch

S poznatky z útoku, který byl vyhodnocen jako méně závažný, se ČEZ obrátil na Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Zajímavé na tom je, že o dva dny později úřad vydal varování, aby strážci kritické infrastruktury státu byli na pozoru kvůli hrozbě kyberútoků. A ty pak přišly.

Mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Radek Holý však včera na otázky k incidentu v ČEZ Distribuci neodpověděl. Zmíněné varování jeho úřadu z minulého čtvrtka se týkalo především útoků na zdravotnická zařízení. Ale nejen na ně. Napadení hlásily koncem týdne fakultní nemocnice v Ostravě i Olomouci, špitály v karlovarském a pardubickém kraji i samotné ministerstvo zdravotnictví. V pátek se objevila navíc informace o odraženém kyberútoku na informační systémy Letiště Václava Havla.

Nebezpečné kybernetické útoky po síti za poslední půlrok.

Jak upozornily LN hned dva důvěryhodné zdroje blízké vyšetřování, za pravděpodobného útočníka považují cizí mocnost. Konkrétně Rusko. Proti tomu se ale ruská diplomacie včera ostře ohradila.

„Chtěli bychom varovat před podobnými nezodpovědnými a špinavými informačními výpady proti Rusku, které zavánějí otevřenou provokací,“ uvedlo ruské velvyslanectví na facebookovém profilu. Podle vyjádření ruských diplomatů jde o šíření fake news a přiživování se na neštěstí v podobě epidemie koronaviru, kdy jde o lidské životy, což překračuje všechny morální a etické hranice.

Kyberútoky na české nemocnice či letiště? ‚Palbu’ má organizovat cizí velmoc, stopy vedou do Ruska

Rusko prý naopak vybízí k dialogu expertů ohledně problémů vznikajících ve sféře informačních a komunikačních technologií. Do Česka si ale v prohlášení ambasáda přece jen „rýpla“: „V této souvislosti bychom chtěli připomenout iniciativu Ruska o vypracování univerzální úmluvy o boji proti kybernetické kriminalitě, která byla schválena v roce 2019 většinou členských zemí OSN. Česká republika mezi ně zatím bohužel nepatří,“ napsali diplomaté.

Jak je těžké označit viníka?

A stranou se drží i představitelé české exekutivy. Premiér Andrej Babiš (ANO) pouze označil napadení za „prasárnu“. Ani on ale na konkrétního útočníka neukázal. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) není dosud znám motiv útoků.Pokus ochromit kriticky důležité informační systémy státu už vzbudil pozornost daleko za hranicemi Česka.

USA znepokojují kybernetické útoky na české nemocnice. Pachatelé ponesou následky, řekl Pompeo

V sobotu se ozval ministr zahraničí USA Mike Pompeo. Ve speciálním prohlášení varoval pachatele útoků. „Vyzýváme toho, kdo je za to zodpovědný, aby se zdržel škodlivých kybernetických aktivit zaměřených proti českému zdravotnickému systému či podobné infrastruktuře na dalších místech,“ prohlásil šéf americké diplomacie. Původce útoků ale neoznačil.

Přisuzování odpovědnosti za hackerský útok je nesmírně složitá disciplína. Pro LN to loni popsal kybernetický atašé Česka ve Washingtonu. „Problematické je obstarávání důkazů, se kterými je možné vyjít na veřejnost. V kyberprostoru je totiž nesmírně těžké chytit pachatele za rameno, když sedí kdesi za klávesnicí. Jste konfrontováni i s otázkou falešných stop. Pokud ale bezpečnostní instituce spolupracují, jsou schopny poskládat onu důkazní mozaiku a dopátrat se pachatele,“ uvedl tehdy v rozhovoru Daniel Bagge z NÚKIB.

Ve hře může být ale ještě jeden důvod, proč české úřady nechtějí vystoupit s jasným označením původce útoků. „Identifikace útočníka potřebuje další důkazy, nebo po nás rusofilové zase půjdou,“ uvedl pro LN vysoce postavený důstojník. Odkazoval na řadu českých politiků, kteří sympatizují se současným vedením Kremlu.

Včera se ale v reakci na vlnu kybernetických útoků v ČR ozvala ukrajinská diplomacie. Ta nabídla svou pomoc v pátrání. Projevila také solidaritu. „Odsuzujeme kybernetické útoky na česká zdravotnická zařízení. V době pandemie jsou obzvlášť cynické. Ukrajina, která šest let čelí Ruskem rozpoutané válce včetně té kybernetické, je solidární s českými přáteli a ráda se podělí o zkušenosti s bojem proti agresoru,“ uvedlo velvyslanectví Ukrajiny v Praze na twitterovém účtu.

Autor: Martin Shabu
  • Vybrali jsme pro Vás