Trik, jak obejít legislativu, je jednoduchý: stačí, aby si žadatel o úvěr pořídil za tisíc korun živnostenský list a smlouva se tváří, jako by byla uzavřená mezi dvěma podnikateli. Nový zákon o spotřebitelském úvěru na ni tak nedopadá a nechrání toho, kdo ji uzavře. Zpravidla jde přitom o lidi, kteří by na běžný úvěr v bance kvůli svým příjmům nebo množství dluhů nedosáhnou.
„Ukazuje se, že věřitelé mohou i nadále půjčovat těm opravdu chudým, na které se zaměřovali i dříve. Nyní díky tomu, že jim poskytnou ,podnikatelský‘ úvěr na základě živnostenského listu,“ potvrzuje novou praxi Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni.
Finta, jak dostat 100% hypotéku. Půjčit se dá na celý byt, ale vyjde to dráž |
Finta má pro lidi, kteří takovou nabídku využijí a nezvládnou splácet, hrozivé důsledky. Zákon totiž například zmírnil smluvní pokuty na maximálně 50 procent z vypůjčené částky, nejvýše však na 200 tisíc korun. Úvěr klientovi, u něhož je skoro jisté, že splácení nezvládne, může zrušit soud. V případě „podnikatelského“ úvěru to ale neplatí. Pro podnikatele je také mnohem obtížnější vstoupit do oddlužení.
„Nejde jen o zákon o spotřebitelském úvěru ale i další. Když kupujete na e shopu na IČO, také nedostanete dvouletou záruku. Tady je to podobné,“ popisuje Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování, spadající pod Úřad vlády.
Firmy, které chtějí takzvané nebankovní úvěry poskytovat, si musely do 1. března zažádat o licenci u České národní banky. Ta dostala 108 takových žádostí, dříve ale podle odhadů byly takových firem na trhu až tisíce.