Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Firmy tlačí na vlastní očkování, píše Dlouhý Babišovi. Jsou do něj ochotné samy investovat

Vladimír Dlouhý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Český podnikatelský stav vyslal oficiální signál vládě. Část firem v zemi je ochotna pustit se do vakcinace svých lidí i zaplatit náklady ze svého, vzkázal v dopise šéf Hospodářské komory Dlouhý premiéru Babišovi.

Už na začátku roku začaly velké tuzemské firmy jako Škoda Auto nebo OKD chystat vlastní očkovací strategii proti covidu. Hlasy z podnikové sféry sílí a jeden z jejích hlavních prostředníků se je rozhodl předat vládě.

„Zaznamenáváme v rámci pozitivní reakce řady firem výrazný tlak na to, aby se co nejrychleji mohlo začít očkovat i v samotných firmách. Jsou připraveny do tohoto procesu investovat vlastní finanční prostředky, personální kapacity i využít svá zdravotnická zařízení,“ napsal Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR. Dopis, který mají Lidovky.cz k dispozici, ve středu dorazil na stůl premiéra Andreje Babiše (ANO).

V tuto chvíli se v Česku očkují lidé nad 70 let, prostor dostanou také chronicky nemocní a na vakcinaci v podnicích dojde pravděpodobně až o několik měsíců později. Zároveň není možné nakupovat vakcíny vlastními silami, to má pod palcem ministerstvo zdravotnictví.

Nicméně šlo o to vyslat vládě oficiální signál. Téma znělo minulé úterý na prezidiu Hospodářské komory, kde jeho členové probírali dotazy či vzkazy z firem. „Jsou společnosti, které jsou ochotné do očkování vložit vlastní prostředky: chtějí ochránit své lidi, udržet si je a vědí, že je to jediná cesta, jak se bránit opakujícím se lockdownům. Můžou se například podílet na logistice vakcín, zapojit závodní lékaře a podobně,“ popsal pro Lidovky.cz Vladimír Dlouhý.

Celkem má Hospodářská komora ČR na 16 tisíc členů a samozřejmě jen část z nich si může dovolit uvažovat o vlastním očkovacím centru.

Vakcíny z Ruska ano, ale...

Citlivým tématem jsou vakcíny z Ruska, Číny nebo Indie, které zatím nejsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Česko zatím nechce její posvěcení obcházet a posílat je do oběhu udělením ministerské výjimky. Nicméně jsou firmy, které by byly za jasných podmínek ochotné používat k očkování i tyto přípravky.

„Jsou na to různé názory. Někteří naši členové říkají: jsme připraveni očkovat, pokud tyto vakcíny schválí SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv – pozn. red.),“ podotkl Dlouhý s tím, že v praxi se dá očekávat, že někteří zaměstnanci nebudou vakcíny z výše zmíněných zemí chtít, případně budou očkování odmítat zcela.

SÚKL o případném schválení očkovací látky pro Česko přímo nerozhoduje. Ve svém doporučení se musí řídit stanoviskem EMA. Samotnou výjimku uděluje ministerstvo zdravotnictví.

Už v lednu větší podniky vyjádřily ochotu nabídnout svým lidem benefit firemního očkování.

Například nošovická automobilka Hyundai, která má vlastní zdravotnické zařízení, by podle svého vyjádření byla schopna očkovat proti covidu až 300 lidí denně. Její šéfové se zároveň nechali slyšet, že firma zařídí aplikaci vakcíny také rodinným příslušníkům zaměstnanců nebo lidem z dodavatelských společností, které sídlí v jejím areálu.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...