Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dlouhý: Podnikatele obklíčila obludná byrokracie, politice hrozí balkanizace

Vladimír Dlouhý, ekonom a prezident Hospodářské komory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dlouhý, ekonom a prezident Hospodářské komory. | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý na úterním sněmu v Praze v úvodním projevu vyjádřil rozčarování z hospodářské politiky české vlády. Podnikatelé podle něho žijí v nejistotě, obklíčeni „obludnou“ byrokracií.

V souvislosti se současnou politickou krizí varoval před „balkanizací“ české politické scény. Dlouhý, který znovu kandiduje do čela komory, uvedl, že Hospodářská komora bude ještě razantněji prosazovat zájmy podnikatelů.

„Uděláme vše pro to, abychom zabránili přijetí škodlivého návrhu zákoníku práce,“ upozornil. Komora podle něj bude také proti dalšímu zvyšování minimální mzdy. Připustil, že vláda přispěla k oživení hospodářského růstu. Měla podle něj štěstí, že vládla v době světové konjunktury.

„Co jste, přes veškeré sliby a kritiku předcházejících vlád, vlastně pro podnikatele, zvláště ty malé střední udělali? Jak se urychlila realizace tolik potřebných infrastrukturních projektů? Proč každá snaha o zjednodušení rozhodovacích procesů naráží na byrokracii a žárlivost ministerských úředníků, neochotných vzdát se svých údajně nenahraditelných kompetencí?“ ptal se politiků Dlouhý ve svém projevu v souvislosti s dobrou hospodářskou kondicí naší země.

Hospodářská komora ČR je největším zástupcem podnikatelů v Česku, sdružuje patnáct tiscí členů. V úterý zvolí své vedení.

Bohuslav Sobotka.

Bohuslav Sobotka.

Před účastníky sněmu předstoupil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který je seznámil s hlavními prioritami jeho kabinetu do podzimních voleb. Jako první by ministři podle něj měli „pečlivé vyhodnocovat situaci ve všech operačních programech, aby nepřišli o žádné evropské peníze“.

Podle něj by měly být také dotaženy k zahájení výstavby všechny klíčové dopravní stavby, na které se podařilo získat hodnocení o vlivu na životní prostředí EIA, a měl by být schválen koncepční dokument ohledně vysokorychlostních železničních tratí.

Za prioritu považuje Sobotka i přípravu digitalizace, pokračování prací na elektronizaci státní správy a vypracování konceptu změny systému investičních pobídek, které by se měly více orientovat na malé a střední podniky. V souvislosti se situací v Evropě po francouzských a německých volbách se také vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín přijetí eura.

Rychlejší příliv Ukrajinců

Sobotka po svém vystoupení řekl, že zvyšování minimální mzdy má pozitivní vliv na růst mezd. V době klesající nezaměstnanosti je podle něj třeba zvyšovat motivaci zaměstnanců pracovat.

„Budu chtít zvýšit minimální mzdu od 1. ledna 2018 o 1200 korun,“ dodal.

Téma zaměstnávání lidí z Ukrajiny je třeba vidět také z pohledu zaměstnanců, reagoval na Dlouhého výzvu k urychlení jejich přílivu. „Chceme systém přijímání zaměstnanců mimo EU držet pod kontrolou, jejich příliv budeme dále regulovat. Nechceme, aby ukrajinští pracovníci tlačili na pokles mezd,“ podotkl.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...