Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Téměř pětina Čechů ještě nepodala daňové přiznání. Úterý je přitom posledním dnem

Ekonomika

  9:56aktualizováno  14:31
PRAHA - Úterý 3.dubna je poslední den pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2017, pokud poplatník nevyužívá služeb daňového poradce. Více než polovina lidí nechává odevzdání až na poslední dva týdny před termínem. K úternímu dni Finanční správa čeká ještě téměř na pětinu formulářů.

Daňové přiznání foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle informací Finanční správy zbývá vybrat téměř pětina přiznání. Ke 2.4. odevzdalo daňové přiznání k daním z příjmů 1,73 milionů poplatníků, z toho 1,5 milionů fyzických osob a 230 tisíc právnických osob. Z očekávaného počtu přiznání k 3. dubnu zbývá vybrat 10 % přiznání fyzických osob a 14 % právnických osob.

Pokud nechce plátce daně platit sankci, tak musí přiznání poslat nejpozději pět dnů po konečném termínu, který je 3. dubna. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně. Maximální postih je pět procent z daně či 300 000 Kč. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun.

Poplatníci si dávají na čas

„Dá se říct, že více než polovina podnikatelů odevzdává přiznání během posledních 14 dnů. K 19. březnu byla odevzdána téměř polovina z očekávaných daňových přiznání k dani z příjmů fyzických osob. K tomuto datu přiznání podalo téměř 738 tisíc fyzických osob a 96 tisíc právnických osob,“ sdělila pro Lidovky.cz Klára Křehlová, referentka tiskového oddělení Finanční správy.

Loni během posledního dne Finanční správa obdržela ještě téměř 140 tisíc daňových přiznání.

V případě využití služeb daňového poradce je lhůta pro podání daňového přiznání do 2. července. Do čtvrtka lidé a firmy odevzdali 1,54 milionu daňových přiznání.

Stejně jako každý rok Finanční správa rozšířila v souvislosti s daňovými přiznáními úřední hodiny na finančních úřadech. Ty budou otevřeny od 08:00 do 18:00 hodin.

Nejčastější chyby v daňovém přiznání

  • Špatné uplatňování odčitatelných položek a slev na dani. Například tzv. školkovné uplatňují poplatníci v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Nebo úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem předmětu bytové potřeby.
  • Podnikatelé by si v přiznání za rok 2017 měli dát pozor na odčítání slevy na manželku a daňové zvýhodnění na dítě, a to v návaznosti na výši příjmů, ze kterých výdaje příslušným procentem uplatňují.

  • Mnoho poplatníků chybně uplatňuje slevu na manželku (manžela). Nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo peněžité pomoci v mateřství (tzv. mateřské) do příjmů manželky (manžela). Mateřská bývá zaměňována s rodičovským příspěvkem, který představuje dávku státní sociální podpory (stejně tak i porodné) a do vlastních příjmů manželky se pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje.
  • Poplatník vyživující dítě, jež s ním žije ve společné domácnosti, má nárok na daňové zvýhodnění. Přitom vyživuje-li v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, nárok může za tentýž kalendářní měsíc uplatnit pouze jeden z nich. Nejčastější chybou bývá právě duplicitní uplatnění jednoho dítěte dvěma poplatníky, ať už z důvodu nedorozumění či chybného posouzení společně hospodařící domácnosti.
  • V neposlední řadě zapomenutý podpis na daňovém přiznání.
Autoři: ,