Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do banky už nemusíte. Stačí chytrý mobil

Ekonomika

  19:03
PRAHA - Bankéře začaly nahrazovat chytré mobilní telefony. Pomocí jednoduchého programu totiž dokážou téměř vše, co lidé v kamenných pobočkách.
Ilustrační foto - pobočka Citibank

Ilustrační foto - pobočka Citibank foto: Reprofoto

Zvládají zkontrolovat stav peněz na účtu, zřizovat termínované vklady, informovat o směnných kurzech měn či provádět rychlou platbu. Kromě toho poradí, kde je nejbližší bankomat či restaurace, s níž má banka uzavřené partnerství. S tímto programem pro chytré telefony přichází nově Citibank.

ČTĚTE TAKÉ:

Z průzkumu banky mezi tisícovkou oslovených totiž vyšlo najevo, že Češi do banky chodí jen neradi. Dva z deseti oslovených se bankám dokonce vyhýbají.

"Banka, která najde kompromis mezi kamennými pobočkami a novými způsoby komunikace, bude mít konkurenční výhodu," vysvětluje Jan Horák, šéf elektronického byznysu Citibank, důvod, proč se rozhodli přijít s mobilním přístupem k účtu.

Ten budou nabízet dvěma cestami. Buďto přes internetový prohlížeč v telefonech, případně pomocí programu, který se do telefonu nahraje. Ten má být dostupný během tohoto týdne pro všechny dostupné platformy, jako je operační systém iOS, Android či Symbian.

Program bude zabezpečený přihlašovacím jménem a heslem, a navíc bude třeba doplnit speciálně vygenerovaný kód, který banka zašle SMS zprávou či na speciální přístroj, který banka rozdává. Bezpečnost bude tedy stejná jako u internetového bankovnictví.

Bez chytrého mobilu to nejde

Slabinou nového komunikačního kanálu je nutnost vlastnit chytrý mobilní telefon. Banka ovšem předpokládá že, do roku 2015 ho bude používat 95 procent lidí.

Citibank není první, která přišla na tuzemský trh se speciálním programem pro chytré telefony. Využívat ho mohou už klienti Fio banky či Equa Bank. Platit a sledovat stav účtu přes mobil mohou i klienti Komerční banky. Svůj program pro chytré telefony nabízí i Česká pojišťovna. S jeho pomocí lze například nahlásit a zdokumentovat pojistnou událost hned z místa.

Citibank včera oznámila také další novinky. "Pracujeme na možnosti spojit se s bankou přes video," řekl Radek Sedlář, manažer divize alternativních prodejních kanálů v Citibank. Kromě toho také banka chce v průběhu října začít nabízet bezkontaktní platební karty, a to jak v podobě klasické karty, tak i nálepky obsahující čip, kterou je možné si nalepit třeba na peněženku.

Bezkontaktní platby od včerejška začala ve vybraných obchodech nabízet i Česká spořitelna.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat