Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do boje o rozpočet se zapojila s vládou i ČNB, vyhrožuje politikům

Ekonomika

  9:32
PRAHA - Dohadování o rozpočtu bude letos mnohem složitější než v uplynulých letech a v tuto chvíli se zdá, že k žádné rozumné dohodě nemůže dojít.

ČNB a vláda v jednom šiku hrozí politikům foto: Lidové noviny

Tlak na politické strany je přitom enormní. Netlačí na ně jen úřednická vláda, ale už i Česká národní banka. Člen její bankovní rady Pavel Řežábek včera pohrozil, že když se politici nedohodnou na snížení deficitu, mohla by banka zvednout úrokové sazby dříve, než v Česku skončí recese. Bankovní rada přitom zasedne už příští týden.

"Rozpočtový výhled mě jistě donutí více se zdráhat ponechat sazby nízko. Pokud by se makroekonomická pozice zhoršila, představovaly by nízké sazby významnější riziko," řekl Řežábek v rozhovoru pro Bloomberg a dodal, že chce "silně varovat" před zvýšením nominálních úrokových sazeb v důsledku hrozícího zhoršení ratingu Česka.

Jenže na zvýšení úrokových sazeb bude příští týden ještě moc brzy. ČNB tak bude muset počkat na to, jak se budou jednání o rozpočtu vyvíjet. Dobrým indikátorem výsledku jednání však bude už sestavování politické rozpočtové komise. Třeba se politici nedohodnou ani na jejím personálním složení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!