Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do čeho investovat letos? Zlato, půda, akcie

Ekonomika

  7:01
PRAHA - Akcie velkých amerických bank, dividendové tituly na pražské burze, drahé kovy a zemědělské komodity. Taková jsou letošní doporučení odborníků na investice a správu majetku oslovených Lidovými novinami.

ČNB: Kolik váží zlatá cihla? foto: ČTK

Na uvedených aktivech by prý investoři neměli příliš prodělat ani v případě dalšího prohloubení dluhové krize v eurozóně.

INFOGRAFIKA: Investice v roce 2012

inv

Naopak pro riskující investory, kteří přistupují k nákupu akcií podobně jako k sázkám v kasinu, jsou vhodné akcie evropských bank. V jejich případě se může stát cokoliv od prudkého růstu až po výrazné znehodnocení.

Tip první: americké banky

Zisky šesti největších bank v USA letos po slabém loňském roce vzrostou o 57 procent, zjistila agentura Bloomberg na základě ankety mezi 184 analytiky.

Ještě před třemi lety byla značná část amerických bank zralá na bankrot a přežila jen díky vládní pomoci. Nyní jsou tamní banky opět ziskové a lákají investory. "Riziko nevlastnit akcie bank z USA je vyšší než riziko je vlastnit," uvedl v anketě analytik banky Barclays Jason Goldberg.

Atraktivní však mohou být i velké průmyslové, technologické a energetické koncerny kotované na newyorských burzách. Růst ekonomiky ve Spojených státech totiž podle odhadu ekonomů letos zrychlí – na rozdíl od většiny evropských zemí, Číny, Turecka nebo Brazílie.

Tip druhý: dividendy z Prahy

Společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendy, si lépe drží hodnotu i v těžkých časech. Ředitel odboru analýz finančního trhu v J&T Bance Milan Vaníček by proto doporučil k nákupu akcie ČEZ, Philip Morris ČR, Fortuny a případně také Komerční banky nebo Pegas Nonwovens.

Černým koněm, který může, ale nemusí překvapit prudkým růstem, je pak technologický titul KIT Digital. Ten sice dividendy zatím nevyplácí, ale dynamicky roste pomocí akvizic. "KIT Digital svou projekcí hospodaření pro příští rok potěšil investory, a pokud ji bude naplňovat, mělo by se to projevit i na ceně akcie," tipuje Vaníček.

Tip třetí: zlato a stříbro

Po výraznějším poklesu na konci loňského roku začíná cena zlata na trhu opět růst. "Sdílímodhad komoditních analytiků Société Générale, že cena zlata letos vzroste nad 2000 dolarů za unci," říká náměstek ředitele Privátního bankovnictví Komerční banky Miroslav Gajzler.

Drahé kovy lze přitom nakupovat jak nepřímo formou investice do komoditních fondů, tak i přímo ve fyzické podobě. Jedná se o dostupnou investici i pro běžné investory. Například dvacetigramový zlatý slitek aktuálně vyjde na přibližně 21 500 korun.

Za podobnou částku lze koupit také kilovou stříbrnou cihlu. Tady však zájemci narazí na jednu nepříjemnost. Na rozdíl od zlata musí zaplatit 20procentní DPH, což atraktivitu investice do stříbra snižuje.

Tip čtvrtý: půda a komodity

Lidé budou jíst bez ohledu na to, zda je krize, či není. Nejkonzervativnější investici proto dnes představuje nákup zemědělské půdy nebo rovnou celých zemědělských firem. "V budoucnu budeme čelit výraznému nedostatku všeho, včetně farmářů. Myslím, že pro následujících deset až dvacet let je výborné vsadit na zemědělství," tvrdí známý americký investor Jim Rogers.

Pro menší investory je takový nákup málo reálný. Dva nejbohatší Češi však v tomto oboru aktivně expandují. Skupina PPF Petra Kellnera loni koupila obří zemědělský podnik v jižnímRusku, Agrofert Andreje Babiše skupuje firmy v Česku.

Pro středně velké investory však může být atraktivní uložení části peněz do komoditních fondů zaměřených na zemědělské plodiny.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat