Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Do Česka přichází nová banka Ferratum. Sází na rychlopůjčky

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Českým klientům se představí nová banka. V září ohlásí vstup na trh Ferratum Bank, která se podle prvních náznaků zaměří především na poskytování rychlých půjček. Jde o banku sídlící na Maltě. V Česku tak – jako v další zemi EU - nemusela žádat o bankovní licenci.

Konkurenci na české bankovním trhu zvýší nová banka, jejímž trumfem by měly být především rychlé půjčky.

Už nyní nabízí společnost Ferratum takové půjčky po internetu jako nebankovní poskytovatel úvěrů. V září pak začne své služby prodávat se statusem univerzální banky, jako je například ČSOB, Komerční banka nebo Air Bank.

PSALI JSME:

Jde o společnost původně finskou, s managementem z této severské země. Úředně ale sídlí na Maltě a v roce 2012 u tamní centrální banky také získala bankovní licenci. Díky tomu nemusela o podobné oprávnění žádat v Česku.

Jde tedy formálně o pobočku firmy z jiné země Evropské unie, které stačilo v Česku pouze získat oprávnění k činnosti od České národní banky. To se podařilo krátce po udělení licence na Maltě.

Rok na Slovensku

Pětice lidí, kteří čelí stíhání, Česku údajně způsobila škodu ve výši 221...

„V roce 2012 po řádné notifikační proceduře oznámila Ferratum Bank Limited, prostřednictvím maltského regulátora, záměr poskytovat služby na území Česka přeshraničně, bez zřízení organizační složky,“ potvrdila serveru Lidovky.cz Kateřina Bartušková z tiskového oddělení České národní banky.

To znamená, že společnost Ferratum v Česku nezaloží žádnou dceřinnou společnost. Stejně tak vstoupila banka loni na jaře na slovenský trh. Tam se profilovala hlavně půjčkami dostupnými během několika minut prostřednictvím internetových stránek.

Není zatím jasné, zda bude mít firma v českých městech také nějaké kamenné pobočky či zda bude nabízet i další produkty než rychlé půjčky. Nikdo ze společnosti nereagoval na zaslané dotazy, jediným dostupným telefonním kontaktem je automatická zákaznická linka.

Oprávnění k činnosti v Česku drží Ferratum Bank od 29. listopadu 2012, ale svůj byznys zde v podobě univerzální banky rozjede až nyní.

Nováček potřebuje originalitu

Český trh už je už poměrně nasycený, v zemi působí více než tři desítky bankovních institucí.

„Ferratum zde nabízí služby jako nebankovní poskytovatel úvěrů, obrat společnosti odhaduji na stamiliony korun. Patří tedy mezi větší instituce serióznějšího typu. Není to žádná společnost, která má nabídku někde na kandelábru s odtrhávacím telefonním číslem,“ popisuje zakladel serveru Bankovnipoplatky.com Patrik Nacher.

Šance banky na úspěch nechce dopředu odhadovat. Předpokládá, že se pokusí přesvědčit nespokojené klienty velkých bank – podobně jako jiné společnosti, které před časem vstoupily do Česka.

ČTĚTE TAKÉ:

„Množství bank v Česku je s ohledem na počet klientů dostatečný. Ale v případě, že někdo přijde s něčím originálním, může získat určitou část zákazníků,“ míní Nacher.

Zatím poslední bankovní smršt zažili čeští klienti v roce 2011, kdy se na trhu objevily tři ústavy během čytř měsíců: Air Bank, Equa Bank a Zuno.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...