Sobota 12. října 2024, svátek má Marcel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Do insolvence Sisákova Via Chemu vstoupili státní zástupci. Vidí veřejný zájem

Ekonomika

  16:50
Státní návladní chtějí pohlídat insolvenci zadlužené společnosti Via Chem Group. Do kauzy spjaté s Key Investments vstoupilo v pondělí Krajské státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Key Investments. foto: Reprofoto

"Shledali jsme tam veřejný zájem. Víc vám v tuto chvíli říci nemohu," uvedla pro LN státní zástupkyně Dana Koptišová.

Chemický koncern na sebe podal návrh na insolvenci před dvěma týdny a navrhl reorganizaci, tedy prominutí části dluhu a odklad jejich splatnosti. Pokud s ní nebudou věřitelé souhlasit, skončí Via Chem Group v konkurzu.

Petr Sisák na archivním snímku.

Úpadek firmy by negativně ovlivnil vyhlídky podvedených klientů firmy Key Investments, která za jejich peníze nakoupila právě dluhopisy chemického koncernu. Největší ránu by to znamenalo pro politiky městských částí Praha 6 a Praha 10, jimž Key Investments nadělil vůbec nejvíc dluhopisů Via Chem Group (více o vztahu Praha 6 - Key Investments čtěte ZDE). Tuto chemickou skupinu přitom ovládá kontroverzní finančník Petr Sisák.

Kocourek, Gross. Další prosím

Via Chem Group dluží 60 věřitelům celkem 1,95 miliardy korun. Jak uvedli právníci firmy v návrhu na insolvenci, nejsou schopni platit závazky. Na firmu je přitom vázáno 2000 pracovních míst. Zajištěné pohledávky má u firmy pouze jeden věřitel. Zbylí věřitelé, kterým Via Chem Group dluží 1,6 miliardy, mají pohledávky nezajištěné. Právě radnice desáté pražské části dříve neuspěla s návrhem na insolvenční řízení u budějovického soudu. 

Jde o pohledávky za desítky milionů, zbylé po krachu společnosti Key Investments, která je v konkurzu. Té v minulosti pražské městské části svěřily stovky milionů. Návrh na insolvenci na sebe koncem loňského června podala sama firma s odůvodněním, že cenné papíry, které pro klienty spravovala, jsou takřka zcela převedeny jinam.

Tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Key Investments vznikla v roce 1999. Do povědomí veřejnosti se dostala v roce 2007 kvůli zapojení do akciových obchodů někdejšího premiéra za ČSSD Stanislava Grosse. Peníze jí svěřil také někdejší ministr průmyslu a obchodu za ODS Martin Kocourek (připomenout si tuto kauzu můžete ZDE). 

Autor: