Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do nafty se od září přimíchají i biopaliva

Ekonomika

  17:21
PRAHA - Složení pohonných hmot v Česku dozná revolučních změn. Již od letošního září se do nich začnou totiž přimíchávat biopaliva.
pole s řepkou - ilustrační foto

pole s řepkou - ilustrační foto foto: Reprofoto

Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší dnes přijala sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát a poté půjde k podpisu prezidentu republiky. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008.

Proti dřívějšímu termínu se postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo podle něj nebude připraveno na správu příslušných poplatků.

Do motorové nafty se budou tak přimíchávat dvě objemová procenta metylesteru řepkového oleje. Poslanci také přijali pozměňovací návrh poslance Petra Zgarby (ČSSD), podle něhož toto procento vzroste od 1. ledna 2009 na 4,5 procenta. Zákonodárci zároveň zamítli návrh, aby úřady kontrolovaly přimíchávání biopaliv pololetně, prodejci tak budou kontrolováni jednou ročně.

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) při projednávání řekl, že přimícháváním biopaliv sníží Česko svou závislost na dodávkách ropy a zároveň zvýší podíl obnovitelných zdrojů. Pomůže také zemědělcům uplatnit jejich produkci.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič již dříve řekl, že pokud návrh projde, bude to považovat za dobrý výsledek, především s ohledem na očekávanou vysokou úrodu řepky. Zemědělci této plodiny oseli již letos víc, protože čekali start biopaliv od poloviny letošního roku.
Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat