3. ledna 2011 8:15 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Do nového roku vstupuje 90 % hráčů v plusu. Jak pomůže portfoliím leden?

Burza - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Chytré portfolio míří do finiše. Poslední měsíc hry, kterou pro čtenáře připravily Lidové noviny a Burza cenných papírů Praha, je před námi a bude zajímavé sledovat jak do výsledků promluví tajemný "lednový efekt".

Ten obvykle po Novém roce žene ceny akcií nahoru, přičemž ani odborníci se neshodnou, co přesně ho způsobuje. Lednový vývoj bude samozřejmě rozhodující pro soutěžící i pro výsledek samotného experimentu, zkoumajícího aplikaci crowdsourcingu v oblasti investování.

Do nového roku však pražská burza, a tím i portfolia soutěžících, vstupují pěkně zostra. "Po listopadovém poklesu se burza v prosinci "probrala" a index PX si za měsíc připsal přes 10 %," říká jeden z autorů projektu Chytrého portfolia Štěpán Trojánek. Prosincový vývoj zachránil pražskou burzu od meziročního poklesu a index PX nakonec za celý rok 2010 vzrostl zhruba o 9,6 %.

Za prosinec nedošlo k poklesu kurzu žádného z akciových titulů, což se odráží i v tom, že téměř 90 % hráčů Chytrého portfolia se momentálně pohybuje v černých číslech.

Nejlepší investicí bylo NWR, jehož cena vzrostla o více než 32 % (za celý rok 2010 dokonce 65 %). Velmi se dařilo i KITD (+26,5 %). Právě NWR a KITD vynesly do čela žebříčku portfolio investora s přezdívkou elendsi, který se tam už docela napevno zabydlel.

Samotné Chytré Portfolio se drží na špičce žebříčku speciálních portfolií, ovšem v prosinci se dařilo i opičáku Joeymu. Na rodiče na rodičovské však stále nikdo nemá. V posledních týdnech se začalo dařit i finančním poradcům, tak, jak to tradičně bývá, pokud celý trh roste. To naopak evidentně nesvědčí učitelům, kteří žebříček speciální portfolií uzavírají zdola.

Zajímavé také je, že se po dvou měsících hry téměř smazal rozdíl v investorské úspěšnosti mužů a žen. Ty sice stále mírně vedou, ale muži na ně ztrácí už jen zanedbatelných pár desetin procenta. Průběžné výsledky hry můžete každý den sledovat na webu portfolio.lidovky.cz. Na konci měsíce obdrží nejúspěšnější investor 50 tisíc korun.

nevJan Nevyhoštěný