Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Prahy dorazí spoluzakladatel Applu Steve Wozniak. Počítačový guru promluví o umělé inteligenci

Ekonomika

  14:48
PRAHA - Letos na podzim má Prahu navštívit jedna z nejvýznamnějších postav na světové IT scéně. Na pozvání české softwarové firmy OKsystem do hlavního města dorazí spoluzakladatel amerického giganta Apple Steve Wozniak, známý pod přezdívkou Woz.

Klíčový vývojář Applu Steve Wozniak má dorazit do Prahy. foto: Wikipedia

Wozniak by měl v Praze vystoupit během konference, kterou OKsystem pořádá ke 30. výročí svého založení, a to 12. listopadu. Místo se zatím hledá. Promluvit má o vývoji umělé inteligence a bezpečnosti digitální komunikace. Píšou o tom Hospodářské noviny

„Pro naši firmu jde o významný milník, který jsme chtěli oslavit s jedním z celosvětově uznávaných IT vizionářů. Steve Wozniak je jednou z mála osobností takového formátu,“ říká zakladatel OKsystemu Martin Procházka.

Pro OKsystem je téma umělé inteligence klíčové. Jednou z činností české softwarové společnosti je například tvorba personálních systémů, s jejichž pomocí firmy řeší nábor nových zaměstnanců nebo správu dovolených. Právě u tohoto typu softwaru pražská společnost uplatňuje principy umělé inteligence. Vedle personálních programů je pro OKsystem v posledních letech důležitý také byznys se šifrovanou komunikací.

OKsystem počítá ale i s variantou, že Wozniakovu podzimní návštěvu Česka může zhatit vývoj pandemie koronaviru. Konference pořádaná ve spolupráci s ČVUT by se v tom případě přeložila na později.

OKsystem v loňském roce dosáhl obratu 700 milionů korun se ziskem 140 milionů. Podnik zakládali Martin Procházka, Pavel Čížek, Michal Krejčí a Ivo Rosol. Dnes je z nich ve firmě aktivní pouze Procházka. Ten OKsystem vlastní spolu s jeho ředitelem Vítězslavem Cimlem. Firma se zaměřuje hlavně na český trh, teď chce expandovat také do ciziny.

Autor: