Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Injekce největší cestovce světa zvedá Němce ze židlí. Peníze daňových poplatníků zachraňují ruského oligarchu

Letoun firmy TUI Airways | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun firmy TUI Airways | foto: CC BY-SA 2.0: BriYYZ; Wikimedia

HANNOVER Německá vláda chrání před koronakrizí největší cestovní společnost světa. Mezinárodní skupině TUI teď naordinovala od loňského jara již třetí miliardovou injekci. Tím však doslova nadzvedla mandle místním daňovým poplatníkům – hlavně proto, že největším akcionářem společnosti je ruský oligarcha Alexej Mordašov.

Ten v současnosti ovládá čtvrtinu firmy a svůj podíl bude moci navýšit až na 36 procent, protože se vedle spolkové vlády na finanční pomoci pro největšího turistického operátora na světě podílí.

V důsledku koronavirové krize v cestování TUI za loňský rok vykázala ztrátu ve výši tří miliard eur. Spolkový státní rozpočet na tom přitom není o nic lépe – přesto z něj na podporu mezinárodní společnosti odešla už čtvrtá miliarda. Výměnou stát ve firmě získá zhruba čtvrtinový podíl a do dozorčí rady dosadí dva lidi. 

Poslední pomoc ve výši 1,25 miliardy eur (33 miliard korun) posvětila Evropská unie. Zásadní nepochopení však vyjadřuje spolková veřejnost i opozice. „Hurá! Konečně žádné notebooky pro studenty a učitele, žádný bonus pro pečovatele, žádná pomoc pro finančně slabé. Cestovní společnost přežije, aby ostatní mohli jet na dovolenou,“ stěžují si uživatelé na sociálních sítích na rozhodnutí vlády.

Nejbohatší Rus Alexej Mordašov

Alexej Mordašov

Státní půjčky vyvolaly kritiku už v loňském roce. Že nejde o strategickou firmu, tvrdili liberálové i levice. A ani o udržení pracovních míst nemůže být v Německu řeč – TUI zde nezaměstnává ani deset tisíc z celkových 70 tisíc zaměstnanců. Veřejnost se i přes fakt, že může jít o dobrou investici s úrokovou sazbou vyšší než devět procent, tázala: Proč musí peníze daňových poplatníků zachraňovat aktiva zahraničních akcionářů, zejména ruského oligarchy Mordašova?

Bohatší bohatšími

Pětapadesátiletý podnikatel s majetkem okolo čtyřiadvaceti miliard dolarů zatím sedí na čtvrté příčce žebříčku nejbohatších Rusů a navzdory krizi objednává novou 142 metrů dlouhou luxusní jachtu v hodnotě až 500 milionů eur (v přepočtu 13,2 miliardy korun).

Mordašov se narodil v severoruském Čerepovci roku 1965. Po specializaci ekonoma pro strojírenství na Vysoké technicko-hospodářské škole v Leningradě (dnešním Petrohradě) nastoupil v roce 1988 do hutního kombinátu v rodném městě, kde pracovali jeho rodiče. O čtyři roky později to dotáhl na finančního ředitele a ještě jako člen komunistické strany zbohatl na akciích zprivatizovaného podniku. Část svého nabytého majetku Mordašov, který má ze tří manželství sedm dětí, předal svým dvěma plnoletým synům.

Akcionářem TUI se stal v roce 2007, a do podniku tak vnesl naděje, že se rozroste na ruském trhu prahnoucím po zahraničních zájezdech. To se sice dosud naplnilo jen částečně, roku 2014 ale jeho podíl ve firmě vystoupal na čtvrtinu. Jak informoval server iHNed, miliardář, který hovoří plynně německy a anglicky, má k byznysu v Německu blízko i jako místopředseda Německo-ruské zahraničněobchodní komory.

„Věřím, že společnost v dohledné době obnoví růst a upevní svoji vedoucí pozici na trhu cestovního ruchu,“ řekl Mordašov pro list Handelsblatt. Zda se však rozhodnutí o podpoře TUI vyplatí, stále není jisté. Přesto se na nadcházející sezonu firma připravuje a ceny zájezdů pro rok 2021 navyšuje v průměru o 14 procent.

Podobně jako další podnikatelé v cestovním ruchu, také ředitel TUI Fritz Joussen jako světlo na konci tunelu vidí očkování.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!