Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dobrá zpráva pro firmy: lídři EU se dohodli na jednotném patentu

Evropa

  13:45
BRUSEL - Lídři Evropské unie se po několika desítkách let trvajících sporech a debatách dohodli na zavedení jednotného unijního patentu. Cílem je snížit náklady firmám a pomoci zvýšit konkurenceschopnost evropského hospodářství.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi (vlevo) a italský premiér Mario Monti (vpravo) naslouchají německé kancléřce Angele Merkelové. foto: Reuters

"Dnes jsme dosáhli finální dohody na patentu EU," napsal unijní prezident Herman Van Rompuy na twitteru.

Patenty ve třech jazycích

Pokusy zavést v zemích EU patentový systém, v němž by stačilo nechat si patent schválit v jedné zemi tak, aby platil i v dalších, se táhnou velmi dlouho. Mimo dohodu bude nakonec kvůli jazykovým sporům pouze Španělsko.

ČTĚTE TAKÉ:

Patenty budou fungovat ve třech jazycích: francouzštině, angličtině a němčině. Madrid dlouhodobě prosazoval i španělštinu, stejně jako Řím italštinu. Italové se nakonec rozhodli přidat.

Evropská komise v minulosti uváděla, že zatímco v USA stojí procedura při uznávání patentu kolem 1850 eur, v Unii je to až 20 000 eur, z nichž zhruba 14 000 eur připadá na překlady do jazyků EU.

Patentový úřad bude v Paříži

Debaty o patentu se kromě sporů o to, v jakých jazycích bude patentový systém fungovat, vedly i kvůli tomu, kde by měl sídlit patentový soud. O jeho sídlo usilovaly Německo, Francie a Británie. Nakonec bude v Paříži.

Vzhledem k tomu, že patentová problematika je hodně složitá, tak některá odborná pracoviště budou v Británii (Londýn) a v Německu (Mnichov), což umožnilo finální kompromis.

Jak funguje patentový systém

Dosavadní systém patentování v Evropě je složitý a drahý. Žádosti posuzuje EPO, což je mezivládní úřad sdružující evropské patentové organizace, jehož členy je 38 zemí (27 států EU a 11 dalších evropských zemí). Problém byl ale dosud v tom, že autoři musí získat potvrzení ve všech zemích, v nichž usiluje o patentovou ochranu. To ale znamená obrovské náklady na překlady i další administrativu.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...