Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Boj o klienty. Dodavatel už má energie o tisíc korun levnější, než je strop

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ačkoli tomu počasí neodpovídá, zima je u konce a dodavatelé energií se rozhoupávají k většímu zlevňování. Společnost E.ON od tohoto pátku nabídne elektřinu na jeden rok s fixovanou cenou 3725 korun bez DPH za megawatthodinu. Dodávku plynu si bude moct zákazník sjednat s cenou 1324 korun bez DPH.
  13:04

Vláda přitom před koncem loňského roku stanovila cenové stropy, aby lidé nemuseli za energie platit astronomické částky. U elektřiny byl limit nastaven na 5000 korun za megawatthodinu (MWh) bez DPH. U plynu činil 2500 korun bez DPH.

Nejprve to vypadalo, že Češi a Češky budou po celý letošní rok platit za energie právě tyto částky. Avšak netrvalo dlouho a pod vlivem pozitivního vývoje na velkoobchodních trzích se dodavatelé odhodlali ke zlevňování. Nejdřív slibovali zákazníkům zlevnění o pár desítek až nižších stovek korun. Teď už ale částky, které lidé mohou ušetřit, vypadají zajímavěji.

Domácnost, která na plynu vaří a ohřívá vodu, může s novým produktem společnosti E.ON ušetřit oproti stropu až 10 tisíc korun za jeden rok. Vezmeme-li v potaz, že stropy platí jen do konce roku 2023, úspora za následujících devět měsíců by činila zhruba 7500 korun.

Uvažujete o změně dodavatele energií?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano1219
Ne306

U elektřiny a domácnosti, která s ní svítí, vaří na ní a používá ji pro běžné spotřebiče, může roční úspora činit 4700 korun. Do konce roku 2023, tedy za následujících devět měsíců zákazník oproti vládnímu limitu ušetří téměř 3900 korun, pokud jeho standardní roční spotřeba činí tři megawatthodiny.

„Jedná se o produkt, který jsme připravili pro online sjednání na našich webových stránkách. Zákazník si ho může sjednat online, bez nutnosti cokoliv tisknout, kamkoliv chodit nebo volat a posílat,“ vysvětluje Martin Samek, vedoucí oddělení akvizic společnosti E.ON Energie.

Nedávno přišla s výraznějším zlevněním i společnost Centropol, elektřinu nabídla za 4200 korun bez DPH. Další zlevňování lze v nejbližších dnech očekávat.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...