Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dokončeno. Italové vrátili 'hlaváku' důstojnost

Ekonomika

  14:20
PRAHA - Odbavovací hala pražského hlavního nádraží se ve čtvrtek po více než čtyřleté rekonstrukci oficiálně otevřela. Oprava nádraží vyšla italskou společnost Grandi Stazioni zatím na zhruba 1,15 miliardy korun.

Prezident Václav Klaus společně s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem (druhý zleva) slavnostně otevřeli nově opravenou halu pražského Hlavního nádraží, foto: ČTK

K završení rekonstrukce zbývá ještě dokončit renovaci historické Fantovy budovy, která by podle původních odhadů měla být hotová přibližně do dvou let.

Italové na drahách

Grandi Stazioni výměnou za rekonstrukci hlavního nádraží získala od Českých drah možnost budovu nádraží komerčně využívat po dobu 30 let. Ve výběrovém řízení na obnovu nádraží zvítězila v roce 2002, budovu opravuje od prosince 2006.

Odbavovací hala největšího nádraží v Česku byla rekonstruována za provozu, čtvrteční zahájení provozu bylo jen formální. Provoz haly spustil přestřihnutím pásky prezident Václav Klaus a jeho italský protějšek Giorgio Napolitano. Rekonstrukce budovy hlavního nádraží je reálný a hmatatelný důkaz hospodářské spolupráce mezi Českou republikou a Itálií, uvedl Klaus.

Podle generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy obnova odbavovací haly přiblížila hlavní nádraží evropským standardům. Její současný stav tak odpovídá úrovni evropských letišť, poznamenal.

Nově opravená hala pražského Hlavního nádraží.

V rámci přestavby odbavovací haly Grandi Stazioni uskutečnila demoliční práce v rozsahu 9900 čtverečních metrů, vystavěla nové odbavovací centrum, eskalátory a výtahy. Vybudovala také kamerový zabezpečovací systém, nové toalety a prostory pro obchody, kavárny a restaurace.

Čtěte také:

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat