„Měl jsem včera (ve středu) s Timem Cookem takový menší problém,“ řekl podle televize CNBC Trump. „Řekl jsem mu: ‚Příteli, choval jsem se k tobě velmi dobře. Přicházíš s 500 miliardami dolarů, ale teď slyším, že vyrábíš po celé Indii.‘ A já nechci, abys vyráběl v Indii,“ dodal prezident. Připomněl tak únorový slib Applu, že firma investuje 500 miliard USD (11,1 bilionu Kč) ve Spojených státech.
Apple teď objem výroby v Indii razantně zvyšuje a má v plánu tam za pár let vyrábět asi 25 procent přístrojů iPhone. Apple už dlouho vyrábí v Číně, kde v současné době montuje asi 90 procent svých vlajkových smartphonů.
„Já jsem Timovi řekl: ‚Podívej, Time, my jsme se k tobě chovali opravdu dobře, tolerovali jsme všechny ty továrny, které jsi roky stavěl v Číně. Ale teď musíš stavět u nás. My nemáme zájem, abys stavěl v Indii, Indie se o sebe postará sama... chceme, abys stavěl tady‘,“ řekl americký prezident.
Trump dodal, že Apple se chystá zvýšit produkci ve Spojených státech, podrobnosti ale nesdělil. Firmu Apple zmínil, když mluvil o širších obchodních vztazích Washingtonu s Indií. Prezident řekl, že Indie je „jednou ze zemí s nejvyššími cly na světě“ a dodal, že Indie nabídla Spojeným státům dohodu, kde „jsou ochotni nám doslova neúčtovat žádné clo“.
Trump v dubnu oznámil, že dovoz prakticky ze všech zemí zatíží plošným desetiprocentním clem. Kromě toho zavedl individuální cla, která se u každé země liší. V případě Indie toto clo činí 26 procent, do července ale bylo dočasně sníženo.
Montáž přístrojů iPhone v Indii pro Apple zajišťuje společnost Foxconn. Ta v pondělí obdržela od indické vlády souhlas, aby mohla v zemi postavit závod na výrobu polovodičů ve společném podniku s firmou HCL Group. Apple svůj dodavatelský řetězec v Číně budoval desítky let, ale kvůli rozšíření své výrobní kapacity se obrátil i na další země, jako je Vietnam a Indie.
Experti se obecně shodují, že přesun výroby iPhonů do USA je vzhledem k ceně konečného produktu velmi nepravděpodobný. Různé odhady uvádějí cenu iPhonu mezi 1 500 a 3 500 USD (33 400 až 77 900 Kč), pokud by se vyráběl v USA.
Apple v současné době v USA vyrábí jen málo produktů. Firma, která sídlí v kalifornském Cupertinu, v současné době v USA vyrábí počítače Mac Pro a v únoru oznámila, že v Texasu zprovozní závod na výrobu serverů pro svůj systém umělé inteligence (AI) nazvaný Apple Intelligence.
10. dubna 2025 |