Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

20 let čekání na čtyřproud z Hradce do Pardubic skončilo. Ale ne úplně

Silnice na Hradec Králové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silnice na Hradec Králové. | foto: MAFRA - Michal Klíma

OPATOVICE NAD LABEM Pardubice a Hradec Králové konečně kompletně spojuje čtyřproudá komunikace. Silničáři nyní dokončili poslední úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Březhradem. Od zahájení výstavby celé silniční stavby, která vyšla na 2,9 miliardy korun, uplynulo 20 let.

"Silnice přinese řidičům především větší bezpečnost a komfort, zkrácení jízdní doby při cestě nejen mezi krajskými městy, ale taktéž při nájezdu na dálnici D11," uvedla Hana Jarolímová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Na poslední úsek mezi Opatovicemi nad Labem a Březhradem silničáři pracovali tři roky. Výstavbu o několik let zdržel dnes již zesnulý Jan Tikal, bývalý starosta Opatovic. Silničáři museli jeho pozemek vyvlastnit, protože jej odmítal prodat.

ČTĚTE TAKÉ:

"Aut je zbytečně moc. Legálními prostředky by se mělo zabránit snížení automobilové dopravy. Ale tady se trvá na tom, aby papalášové projeli mezi Pardubicemi a Hradcem o pět minut dřív," řekl ČTK v březnu 2008 Tikal, který vlastnil 41 metrů čtverečních přímo v úseku plánované stavby.

Celý úsek stál 1,22 miliardy korun bez DPH. Podle Jarolímové se při výstavbě podařilo zejména změnami technických řešení ušetřit přes 97 milionů korun (bez DPH). Stavba měří 3,27 kilometru, jeho součástí jsou tři mosty, napojení na Opatovice a tři protihlukové stěny o délce 965 metrů. Na stavbu přispěly evropské dotace.

Pardubice a Hradec Králové spojuje čtyřproudá komunikace. Úsek silnice I/37 Březhrad - Opatovice byl otevřen 4. července.

Pardubice a Hradec Králové spojuje čtyřproudá komunikace. Úsek silnice I/37 Březhrad - Opatovice byl otevřen 4. července.

Kolaudace bude až na podzim

"Zprovoznění úseku přispěje ke zlepšení severo-jižního dopravního napojení silnicí I/37 na trase Trutnov-Jaroměř-Hradec Králové-Pardubice-Chrudim-Žďár nad Sázavou-Velká Bíteš-dálnice D1. V lokálním měřítku významně zlepší dopravní situaci a sníží negativní vlivy dopravy v Opatovicích nad Labem," řekl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Ačkoliv už úsek slouží ode dneška řidičům, práce na některých stavebních objektech budou pokračovat. "Kolaudace se předpokládá v září až říjnu 2013, po vyhodnocení výsledků měření hladin hluku v okolí silnice," uvedla Jarolímová.

Pardubice a Hradec Králové spojuje čtyřproudá komunikace. Úsek silnice I/37 Březhrad - Opatovice byl otevřen 4. července.

Od zahájení výstavby celé silniční stavby za 2,9 mld. Kč uplynulo 20 let.

První část čtyřproudé komunikace se začala stavět v roce 1993 v úseku Opatovice a Ohrazenice, což trvalo do roku 1996. Z Hradce Králové do Březhradu se jezdí ve čtyřech pruzích od roku 2002, stavba byla zahájena dva roky předtím. Předposlední úsek Opatovice – Hrobice přišel na řadu v letech 2009 až 2012. V součtu uvedené stavby stály 2,9 miliardy korun.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...