12. května 2011 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

32 korun za jízdenku. Praha zdraží kvůli slevám

Pražská MHD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská MHD | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA V Praze od 1. července zdraží jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Například cena nepřestupní jízdenky za 18 korun se zvedne na 24 Kč a přestupní jízdenka za 26 Kč podraží na 32 korun.

Cestující však na ně budou moci jezdit déle a s dosud nepřestupnou jízdenkou budou moci přestoupit. SMS jízdenka zdraží na 32 korun, ale předplatné kupony se zdražovat nebudou. Zvýšené jízdné má vynést celkem 200 milionů korun.

Na změně ceníku se dohodla pražská koalice a městská rada by se jí měla zbývat na úterním zasedání. "Cenu jednotlivých jízdenek zvýšíme. Nedotkne se ale předplatných kuponů a neovlivní ji ani plánované zvýšení DPH, které se chystá. To by pak hradilo město," řekl náměstek primátora pro dopravu Karel Březina. Informuje o tom MF Dnes.

Čtěte také:

Jízdenka nyní s přestupem
Lístek za 18 Kč dnes platí 20 minut, pokud s ním cestující jede povrchovou dopravou. Nesmí se s ním však přestupovat. V červenci se to má změnit, bude stát 24 korun. Cestující s ním ale bude moci libovolně přestupovat z metra na autobus či na tramvaj. Bude to vše ale muset stihnout za 30 minut.

Ani přestupní jízdenky za 26 korun se od července nebudou prodávat. Zdraží se totiž na 32 korun. Pražené však s nimi budou moci jezdit 90 minut. "Lidé je pak budou moci využít i jako zpáteční," dodal Březina.

Peníze na jízdné zdarma pro děti a důchodce
Koalice ODS a ČSSD se pro změnu tarifu rozhodla prý proto, aby ho zjednodušila. Březina však přiznal, že tím také získají peníze, kterými pak budou moci z velké části zaplatit jízdné zdarma.

Opencard

Kvůli této novince bude město doplácet dopravci asi 240 milionů korun. Zdražení jednotlivých jízdenek však vynese 200 milionů korun a tím se ztráta výrazně sníží.

Výhody pouze s Opencard
V červenci dojde i k dalším změnám v MHD. Začne platit jízdné zdarma pro děti do 15 let a seniory. Využívat ho však budou moci pouze s Opencard.

"Je potřeba, aby si tuto kartu pořídili všichni ti, kteří ji ještě nemají, co nejdříve. Může se stát, že pokud to nechají na poslední chvíli, mohl by s jejich vydáváním nastat problém," nabádá náměstek primátora Březina.

Lidovky.cz, ČTK