Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

60 vagónů ČD v novém: Klimatizace, zásuvky a nové záchody

České dráhy letos uvedou do provozu nové nebo modernizované vlaky za více než 4,5 miliardy korun | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy letos uvedou do provozu nové nebo modernizované vlaky za více než 4,5 miliardy korun | foto: ČTK

PRAHA České dráhy vypsaly veřejná zadávací řízení na modernizaci 58 osobních vagónů pro vlaky EuroCity a InterCity. Předpokládaná cena modernizace je 900 milionů korun, financování bude zajištěno zpětným leasingem. Dráhy rovněž zmodernizují motorové lokomotivy "brejlovec".

Čtěte více

"Vedle klimatizace a dosazení nových toalet s uzavřeným systémem projde omlazovací kúrou také interiér vozů, který bude nově laděn ve firemních barvách ČD. Dosazen bude elektronický audiovizuální informační systém, který bude cestující informovat o trase vlaku a nejbližších zastávkách," uvedl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Eurocity/Intercity

Ve vozech druhé třídy budou instalovány elektrické zásuvky 230 V pro napájení drobné elektroniky, hlavně přenosných PC, dodal. Podle mluvčího drah Šťáhlavského jsou do modernizace zahrnuty oddílové i velkoprostorové vozy první i druhé třídy typů Aee, Apee, Bee a Bpee, které ČD nyní využívají ve vlacích EuroCity a InterCity z Prahy do Vídně, do Bratislavy, do Žiliny, do Břeclavi a Brna nebo do Bohumína a mezi Bohumínem a Břeclaví.

České dráhy letos uvedou do provozu nové nebo modernizované vlaky za více než 4,5 miliardy korun

Luxusnější svezení už za rok

Všech 58 vozů má být modernizováno do 18 měsíců od podepsání kontraktu, tedy přibližně do konce roku 2011. První z modernizovaných vozů mají být nasazeny do provozu již v zimě 2010/2011.

Dráhy v letošním roce připravují i další soutěže na modernizaci ostatních typů vozů pro vlaky EuroCity a InterCity i na revitalizaci vagónů pro běžné rychlíky. Těch by v první fázi ještě v letošním roce mohlo být vylepšeno od 80 do 120 kusů. Zadávací řízení bude vyhlášeno v nejbližších měsících.

Novější brejlovci nahradí bardotky

ČD rovněž oznámily, že vypisují veřejnou zakázku na modernizaci 19 motorových lokomotiv řady 750, které jsou známé pod přezdívkou "brejlovec".

Motorová lokomotiva

"Všech 19 lokomotiv má být modernizováno do 24 měsíců od podpisu kontraktu, tedy přibližně do poloviny roku 2012. Plánujeme jejich nasazení například na rychlíky z Hradce Králové do Trutnova a Letohradu, v okolí Brna a nahradí starší vozidla také v pražském depu," uvedl ředitel odboru kolejových vozidel ČD Rostislav Novák. Dodal, že modernizace "brejlovců" umožní vyřadit nejstarší velké motorové lokomotivy řady 749 s přezdívkou "zamračená" nebo "bardotka" a omezí provoz větších motorových lokomotiv středních výkonů.

Bardotka

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...