30. listopadu 2017 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinie omylem daly příliš mnoho dovolené. Ohroženo je 15 tisíc vánočních letů

American Airlines | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy American Airlines | foto: Shutterstock

PRAHA Aerolinie American Airlines (AA) hledají posádku pro asi 15 tisíc letů přes vánoční svátky, což je pro ně jedno z nejrušnějších období roku. Chyba interního systému umožnila, že si všichni piloti mohli na konci prosince vzít dovolenou ve stejnou dobu.

Na problém upozornila asociace pilotů, podle které jsou ohroženy tisíce letů v období mezi 17. a 31. prosince. AA odmítly počet letů komentovat, na vyřešení problémů prý ale usilovně pracují.

„Máme rezervní piloty, kteří pomohou pokrýt prosinec, a nabízíme pilotům, jež vezmou některé volné lety, až 150 procent jejich hodinové mzdy,“ řekl podle agentury Reuters mluvčí AA Matt Miller.

Odbory už však napsaly stížnost, protože nabízené podmínky prý porušují kolektivní smlouvu. Zároveň si podle Reuters stěžují na to, že je vedení aerolinií při hledání řešení neoslovilo.

Aerolinie však dělají všechno proto, aby nemusely rušit lety, což by pro ně znamenalo milionové ztráty příjmů. Navrhované řešení i tak povede k růstu personálních nákladů, které již firmě citelně stouply po nedávném navyšování platů pilotů a letušek.

„Bude to výzva, ale nemyslím, že by došlo k masovému rušení letů,“ řekl agentuře Bloomberg John Cox, šéf konzultační společnosti Safety Operating Systems.

Počítačový systém AA umožňuje pilotům odhlásit se z letů jen pokud se najde jiný pilot, který je ochotný let převzít. Chyba systému ale umožnila většině pilotů odhlásit se i z letů, pro které žádná náhradní posádka nebyla.

Problémy se podle firmy týkají letů z Dallasu, Bostonu, Miami, New Yorku, Philadelphie, Salt Lake City, Charlotte a Severní Karolíny.

kopMichal Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!