29. června 2009 12:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky SkyEurope mají problémy. Je let s nimi rizikem?

Letadlo společnosti Skyeurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Skyeurope | foto: Reprofoto

PRAHA Aerolinky SkyEurope se potácejí od jednoho problému k druhému. Jedno jejich letadlo je stále zadržované v Paříži, další mělo podobné problémy v Bukurešti a o víkendu museli cestující z Neapole čekat na odlet celou noc.

Firma požádala o ochranu před věřiteli, která však platí pouze na území EU a to ještě s problémy. Na druhou stranu se společnosti, jenž zatím nikdy nebyla v zisku, podařilo zatím ze všech svízelných situací obdivuhodně "vybruslit". Je nákup letenky SkyEurope pro cestující rizikem?

Mám jistotu, že skutečně odletím?
Podle tiskového mluvčího SkyEurope Tomáše Kiky, firma garantuje všem cestujícím se zakoupenou letenkou, že skutečně odletí. Těm kteří byli nuceni zůstat na letišti v důsledku zadržení letadel pak slibuje nadstandartní odškodnění.

Pokud jste si ovšem koupili letenku a SkyEurope kvůli jejím problémům už nedůvěřujete, můžete mít, tak jako u ostatních nízkonákladových dopravců, problémy s jejím zrušením.

Více o problémech s rušením letenek čtěte ZDE

Firma podle Kiky zatím nezaznamenala výraznější pokles rezervací. Naopak prý v den vyhlášení ochrany před věřiteli stoupl počet bookovaných letenek o 15 až 20%.

Má SkyEurope dostatek letadel?
Společnost má podle informací serveru Lidovky.cz v současnosti 8 letadel. Jedno z nich je stále zadržováno na pařížském letišti Orly a o jeho uvolnění bude brzy rozhodovat francouzský soud. Ani těchto 8 letadel však společnosti nepatří a většinu z nich si pronajímá od leasingových agentur.

Letový řád SkyEurope je však vypočítán na kapacitu 10 strojů. Aerolinky tak musí na lety, které nevykryjí vlastními silami, využívat služeb jiných leteckých společností pomocí tzv. provedení letu.

Tiskový mluvčí Kika našemu serveru potvrdil, že se jedná zejména o linky do Velké Británie. Tam by podle informací MF Dnes v případě použití vlastních strojů reálně hrozilo podobné zadržení letadla, ke kterému došlo v Paříži.

Jak je firma chráněna před věřiteli?
Ochrana před věřiteli, o kterou firma požádala v Bratislavě je platná ve všech členských státech EU. Proto aerolinky považují podle svého mluvčího Kiky zadržení letadla v Paříži i problémy na bukurešťském letišti Beneasa za nelegální.

Zatímco ve Francii rozhodne soud, rumunské uřady si nechaly po urgencích ze strany aerolinek ověřit rozhodnutí o ochraně. Poté se dohodly s letištěm na denních platbách.

Mluvčí Kika pro Lidovky.cz také nevyvrátil informaci, že firma v některých destinacích (například v Dánsku) uplatňuje režim, kdy pilot letadla musí vozit peníze v hotovosti, jimiž pak na letišti platí za odbavení cestujících.

SkyEurope však nelétají pouze do zemí EU, ale i do nečlenských států, kde ochrana před věřiteli nemusí být garantována. Jedná se například o Dubrovník nebo Istanbul.

Zdroj z aerolinek našemu serveru sdělil, že problémy na těchto letištích jsou nepravděpodobné, jelikož se jedná o turistické destinace, které jsou závislé na klientech, které jim SkyEurope vozí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!