4. června 2010 12:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky zkouší úsporné létaní, výšku letu mění podle větru a šetří vodou

Japan Airlines, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japan Airlines, ilustrační foto. | foto: Archiv Japan Airlines

MINNEAPOLIS Americké aerolinky United Airlines plánují v sobotu dva úsporné lety mezi Spojenými státy a Evropou. Díky novému způsobu letu chtějí snížit spotřebu pohonných hmot o 940 galonů, tedy 3558 litrů, což odpovídá asi třem procentům pohonných hmot potřebných na oba lety.

Úsporný bude let z Frankfurtu do Chicaga a zpět. Oba lety jsou pravidelné lety s platícími cestujícími. Komerční aerolinky obvykle při letu zůstávající v přesně stanovené výšce. United Airlines chtějí měnit výšku letů až o 3000 stop, tedy 915 metrů.

Piloti tak spálí méně paliva, protože nebudou potřebovat palivo na to, aby udrželi letadlo v přesně stanovené výšce, ale budou si moci vybrat nejlepší výšku v závislosti na větru a dalších podmínkách, řekl kapitán a výkonný ředitel oddělení technologie a testování letů Joe Burns. U letů na krátké vzdálenosti se tato úprava neprojeví. Přináší však úsporu u letů v délce trvání osm až deset hodin.

Pitné vody jen akorát
Let má být naplánován za pomoci počítačového systému plánování letu, který najde nejlepší trasu, výšku a rychlost v závislosti na větru a váze letadla, která se během letu mění podle spotřebovaného paliva. Další změny zahrnují i naplnění nádrží na pitnou vodu podle počtu cestujících a doby letu, místo jejich automatického plného naplnění.

Let povolil americký Federální úřad pro letectví (FAA) i úřady pro letectví v Kanadě a Evropě. Jediným problémem, který brání aerolinkám tento způsob letů využívat pravidelně, je, že může ztížit práci řídícím letového provozu, kteří musí udržovat minimální vzdálenost mezi letadly.

United Airlines a jejich regionální partnerské firmy loni spálily asi 2,1 miliardy litrů pohonných hmot. Jejich náklady na pohonné hmoty činily 1,19 miliardy USD (25,2 miliardy Kč), napsala agentura AP.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!