Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Aerolinky zkouší úsporné létaní, výšku letu mění podle větru a šetří vodou

Japan Airlines, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japan Airlines, ilustrační foto. | foto: Archiv Japan Airlines

MINNEAPOLIS Americké aerolinky United Airlines plánují v sobotu dva úsporné lety mezi Spojenými státy a Evropou. Díky novému způsobu letu chtějí snížit spotřebu pohonných hmot o 940 galonů, tedy 3558 litrů, což odpovídá asi třem procentům pohonných hmot potřebných na oba lety.

Úsporný bude let z Frankfurtu do Chicaga a zpět. Oba lety jsou pravidelné lety s platícími cestujícími. Komerční aerolinky obvykle při letu zůstávající v přesně stanovené výšce. United Airlines chtějí měnit výšku letů až o 3000 stop, tedy 915 metrů.

Piloti tak spálí méně paliva, protože nebudou potřebovat palivo na to, aby udrželi letadlo v přesně stanovené výšce, ale budou si moci vybrat nejlepší výšku v závislosti na větru a dalších podmínkách, řekl kapitán a výkonný ředitel oddělení technologie a testování letů Joe Burns. U letů na krátké vzdálenosti se tato úprava neprojeví. Přináší však úsporu u letů v délce trvání osm až deset hodin.

Pitné vody jen akorát
Let má být naplánován za pomoci počítačového systému plánování letu, který najde nejlepší trasu, výšku a rychlost v závislosti na větru a váze letadla, která se během letu mění podle spotřebovaného paliva. Další změny zahrnují i naplnění nádrží na pitnou vodu podle počtu cestujících a doby letu, místo jejich automatického plného naplnění.

Let povolil americký Federální úřad pro letectví (FAA) i úřady pro letectví v Kanadě a Evropě. Jediným problémem, který brání aerolinkám tento způsob letů využívat pravidelně, je, že může ztížit práci řídícím letového provozu, kteří musí udržovat minimální vzdálenost mezi letadly.

United Airlines a jejich regionální partnerské firmy loni spálily asi 2,1 miliardy litrů pohonných hmot. Jejich náklady na pohonné hmoty činily 1,19 miliardy USD (25,2 miliardy Kč), napsala agentura AP.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!