Středa 8. července 2020svátek má Nora 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Airbus a Boeing se bojí dalších poruch. Vyšetřování probíhá v tichosti

Pákistánský Boeing 777 přistál kvůli vymyšlené hrozbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pákistánský Boeing 777 přistál kvůli vymyšlené hrozbě. | foto: Reuters

PRAHA Exploze motoru, která minulý týden donutila nouzově přistát obří Airbus A380, znervózňuje letecký trh. Letoun je magnetem na cestující. Na výrobce motorů Rolls-Royce spoléhá před uvedením nového letounu Dreamliner na trh i Boeing.

Usilovné pátrání po tom, co se vlastně stalo. A stejně usilovná snaha o to, nevzbudit ani sebemenší paniku. Tak postupují letecké společnosti i týden poté, co bylo minulé pondělí nuceno v Singapuru nouzově přistát obří letadlo Airbus A380 australských aerolinek Qantas.

Výrobce leteckých motorů Rolls-Royce včera přispěchal s prohlášením, že má situaci pod kontrolou. "Je jasné, že tento incident se vztahuje specificky k motoru Trent 900. V důsledku tohoto zjištění byla se společností Airbus, která vyrábí letouny A380 poháněné motorem Trent 900, a úřady pro letový dohled dojednána série kontrol a inspekcí.

Tyto jsou postupně dokončovány, což umožňuje obnovení provozu letadel v plném souladu se všemi bezpečnostními normami," uvedl mluvčí společnosti Rolls-Royce Josh Rosenstock. 

Čtěte více:

Podobně i šéf Qantasu Alan Joyce ujistil, že aerolinky provedly důkladnou revizi svých strojů a žádné další závady kromě již dříve oznámeného úniku oleje ve třech dalších motorech nebyly zjištěny.

                         Pro zvětšení grafiky na ni klikněteGrafika - Boeing

Rolls-Royce znervózňuje trh V leteckém sektoru ale panuje nervozita. Nervózní je výrobce airbusů, francouzsko-německý koncern EADS. Po pomalém uvádění letadla na trh se poptávka po největším civilním letadle na světě podstatně zvýšila.

V současnosti létá po celém světě 39 Airbusů A380. Jen za prvních deset měsíců letošního roku ale získala EADS celkem 32 nových objednávek a celkem registruje 234 objednávek. Airbus se nyní obává poklesu zájmu o obří letoun. Nervózní jsou i aerolinky. Letoun A380 totiž pomáhá přilákat pasažéry, což je pro dopravce v době postupného oživování trhu klíčové. "Lidé chtějí zažít let v A380. Aerolinie tento letoun proto popisují jako magnet na cestující," potvrzuje Tom Ballantyne z britského leteckého Orient Aviation Magazinu.

Na poruchy jsou piloti připraveni

Porucha motoru Trent 900 od firmy Rolls-Royce vyústila v předčasné přistání obří A380 již loni v září. Poté co během letu vysadil jeden ze čtyř motorů, se letadlo muselo vrátit zpět do Paříže. Vysazení motorů je sice důvodem pro nouzové přistání, samo o sobě ale nepředstavuje vážné ohrožení bezpečnosti letu.

Piloti všech typů proudových letadel pravidelně nacvičují řízení letadla po vypnutí jednoho z motorů a letouny jsou schopné bezpečně přistát. Nedávná porucha motoru Trent 900 byla oproti ostatním selháním motorů odlišná a nebezpečnější proto, že odpadávající úlomky krytu motoru poškodily levé křídlo.

A nervozita paradoxně panuje i u hlavního konkurenta Airbusu, americké společnosti Boeing. Chystá totiž na trh své vlastní "eso" – letoun Boeing 787 Dreamliner. I tento letoun nové generace počítá s motory Rolls-Royce. Přestože předání prvního Dreamlineru do komerčního provozu je plánováno až na únor příštího roku, i Boeing již zaznamenal s motory Rolls-Royce vlastní patálie.

Boeing původně počítal s tím, že první Dreamliner předá japonské společnosti All Nippon Airways již letos. V srpnu však během testování došlo k explozi motoru Rolls-Royce Trent 1000 ve zkušebně v irském Dublinu. Boeing následně oznámil, že dojde k dalšímu zpoždění v uvedení Dreamlineru na trh.

Další porucha motorů Rolls-Royce tak může "zchladit" i optimismus kolem Dreamlineru. Společnost Rolls-Royce včera zdůraznila, že tento incident nemá s poruchou motoru Trent 900 u Airbusu A380 nic společného.

"Můžeme s jistotou uvést, že incident motoru Trent 1000 ze srpna 2010 ve zkušebním prostoru v Derby nemá žádnou souvislost. Tento incident se stal v průběhu vývojového programu, kdy motor operoval v nestandardních podmínkách. Důvod známe a již došlo k implementaci řešení," zdůraznil Rosenstock.

Keith Hayward z britské Královské letecké společnosti uvedl, že na nedávnou poruchu motoru nejvíce doplatí Rolls-Royce. "Problém sice vyřeší, ale je otázkou, kolik za to bude muset zaplatit," řekl Hayward.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...