4. září 2009 15:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Airbus chce nahradit černé skříňky, příliš často se nenajdou

Tzv. černá skříňka z Airbusu, který v červnu havaroval u Komorských ostrovů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tzv. černá skříňka z Airbusu, který v červnu havaroval u Komorských ostrovů | foto: AFP

PAŘÍŽ Evropský výrobce letadel Airbus by chtěl do budoucna nahradit takzvané černé skříňky, které ukládají údaje o letu a rozhovory pilotů, zálohováním těchto dat přímo přes družice. Nynější záznamová zařízení jsou při existenci satelitní techniky vlastně zastaralá a hlavně se po nich zejména po tragickém pádu letadla do moře velmi často bezvýsledně pátrá.

Šéf Airbusu Thomas Enders v rozhovoru pro dnešní vydání francouzského deníku Le Parisien řekl, že satelitní komunikace s letadly s uváděním jejich polohy je již dávno běžnou záležitostí.

Nyní tedy výrobce jedná se svými partnery a dodavateli o možnosti převádění i dalších citlivých dat o letu v reálném čase přes družice.

Drahý špás
Experti jsou v této otázce rozdělení do dvou skupin. Jedna považuje černé skříňky zavedené před půl stoletím za hodně zastaralé. Druhá zase varuje před vysokými finančními náklady, které by si změna systému vyžádala.

Zatím není jasné jaké prostředky, a to nejen finanční ale i materiální, by si vyžádalo posílání milionů dat éterem. Neví se, nakolik by byly zatíženy stávající družice na oběžné dráze nebo kolik nových by jich muselo ve vesmíru být.

Úvahy o nahrazení černých skříněk podnítila katastrofa letadla společnosti Air France z noci na 1. června, které se zřítilo do Atlantického oceánu při letu z brazilského Ria de Janeiro do Paříže.

Část roztříštěného vraku, na jehož palubě zahynulo 228 lidí, se podařilo vesměs na hladině moře vypátrat, černé skříňky ale nikoli. Enders k tomu dodal, že společnost Airbus je připravena významně finančně přispět na další pátrání po nich, i když naděje je malá.

Pěšky po Alpách
Je to jako překonávat švýcarské Alpy pěšky pouze s příruční baterkou a hledat krabici od bot, přirovnal pátrání po černých skříňkách na mořském dně šéf francouzského úřadu pro vyšetřování leteckých nehod BEA Paul-Louis Arslanian.

Více "štěstí" měli pátrači při hledání obou černých skříněk jemenského Airbusu A310, který se 30. června zřítil u Komorských ostrovů a vyžádal si životy 152 osob. Obě jsou od konce srpna podrobovány analýzám ve Francii.

Zdroje z francouzské vlády, které si nepřály být jmenovány, informovali, že patrně hlavním viníkem katastrofy je samotný pilot letadla.

ČTK