23. března 2012 10:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Evropa naštvala Čínu, Airbus hrozí propuštěním 2000 lidí

Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší dopravní letadlo současnosti Airbus A380 přistálo 2. října poprvé v Praze | foto: ČTK

PRAHA Rozhodnutí Číny pozastavit kvůli sporu o emisní povolenky s Evropskou unií zakázky na 55 letadel od evropské společnosti Airbus ohrožuje 2000 pracovních míst.

Uvedl to generální ředitel Airbusu Tom Enders. Pozastavení zakázek v celkové hodnotě 14 miliard dolarů (zhruba 263 miliard Kč) by podle Enderse mohlo vést k zániku tisícovky pracovních míst přímo v Airbusu a další tisícovky v jeho dodavatelském řetězci, napsala agentura AP.

ČTĚTE VÍCE:

Evropská komise nařídila, aby se všechny aerolinie využívající letiště v EU od letošního roku zapojily do systému obchodování s emisními povolenkami. Jinak jim hrozí vysoké pokuty a EU jim může lety na svá letiště zakázat. Rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů aerolinií po celém světě.

EU chce pomocí povolenek přimět letecké společnosti k omezení zplodin ze spalování paliva a přispět k boji proti globálnímu oteplování. Letecká doprava se podle odhadů podílí zhruba třemi procenty na celosvětových emisích oxidu uhličitého, který je podle některých vědců zodpovědný za globální oteplování. Její podíl však rapidně roste.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz