3. července 2012 11:51 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Airbus postaví svůj první závod na výrobu letadel

Letadlo Airbus A380 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Airbus A380 | foto: Reuters

MOBILE (USA) Evropský výrobce letadel Airbus postaví první montážní závod ve Spojených státech. Investice do závodu ve městě Mobile ve státě Alabama by měla činit 600 milionů USD (12,2 miliardy Kč).

Airbus tak vstupuje na nejrušnější letecký trh světa a na domácí půdu konkurenční firmy Boeing. Továrna v USA bude po Číně teprve druhým závodem firmy mimo Evropu. Výroba v Mobile by měla začít v roce 2016 a do roku 2018 by závod měl vyrobit ročně 40 až 50 letadel. Po najetí na plnou kapacitu továrna zaměstná 1000 osob. Airbus počítá s výrobou letadel na střední vzdálenosti A319, A320 a A321.

"Nadešel čas pro expanzi Airbusu v Americe," komentoval rozhodnutí generální ředitel Airbusu Fabrice Brégier. Umístěním do USA chce firma snížit náklady na výrobu. Pro expanzi si vybrala oblast, která patří mezi tradičně nepřátelské k odborům, upozorňují agentury.

Obchodní spory

Spojené státy jsou pro Airbus rostoucím trhem. American Airlines si loni objednaly 260 letadel A320. Airbus má v současnosti v Mobile závod s 230 zaměstnanci, kteří projektují a instalují interiérové prvky jako sedadla a kabinové vybavení pro velká letadla.

Boeing zaměstnává v Alabamě již léta stovky lidí. Airbus plánoval závod v Alabamě již dříve. Vyrábět měl tankovací letadla pro americkou armádu. Mateřská firma Airbusu EADS však nakonec o kontrakt v roce 2011 přišla a získal ho Boeing.

Obě firmy spolu již řadu let vedou obchodní spory u Světové obchodní organizace (WTO). Vzájemně se obviňují z toho, že těží z nedovolené státní podpory a nepovolených pobídek, napsaly agentury AP a Reuters.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz