26. června 2011 18:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Airbus v zakázkách tvrdě pokořil Boeing

Rekordní objednávka 200 letadel A320neo od malajsijské letecké společnosti AirAsia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekordní objednávka 200 letadel A320neo od malajsijské letecké společnosti AirAsia. | foto: Reuters

PAŘÍŽ Evropský výrobce letadel Airbus získal na končícím pařížském aerosalonu rekordní počet zakázek. Zastínil tak amerického rivala Boeing. Největší světová přehlídka letecké techniky podle internetových stránek aerosalonu přilákala 138 000 návštěvníků z podnikatelských kruhů a 193 000 návštěvníků z řad široké veřejnosti.

Airbus podle posledních údajů obdržel objednávky na 730 letounů v hodnotě přes 72 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč). To podle firmy představuje její nejlepší výsledek v historii všech dosavadních aerosalonů.

Americký konkurent Boeing získal na pařížském aerosalonu 142 zakázek v hodnotě 22 miliard dolarů, napsala agentura AFP. Airbus do svých údajů podle agentury Reuters nezahrnuje zakázku na 180 letounů od firmy IndiGo, kterou si zajistil již dříve.

AIRBUSY NAKOUPILY I ČEŠI

Aerosalon byl od pondělí do čtvrtka otevřen pouze pro podnikatelské kruhy, od pátku do neděle jej ale mohla navštívit také veřejnost. Na aerosalon tradičně ve svém letadle přiletěl například i známý herec John Travolta.

Superjumbo s ulomeným křídlem

Obří Airbus A380 s poškozeným křídlem.Airbus na počátku aerosalonu provázela smůla. První den musela firma kvůli srážce a závadám zrušit ukázkové lety superjumba A380 i nového vojenského dopravního letounu A400M.

Poté však přišlo několik velkých zakázek včetně rekordní objednávky na 200 letadel A320neo od malajsijské letecké společnosti AirAsia.

K podpisu dohody do Paříže přiletěl šéf AirAsia Tony Fernandes, který je rovněž majitelem staronové závodní stáje formule 1 Lotus Racing.

Airbus A320neo

Stroj A320neo je modernizovanou verzi letadla Airbus A320. Generální ředitel Airbusu Tom Enders uvádí, že A320neo je nyní nejprodávanějším letadlem v historii komerčního letectví.

Boeing se snaží zprávy o objednávkách konkurenta bagatelizovat. Již v minulosti několikrát upozornil, že si Airbus schovává objednávky až na aerosalon.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SERVICE DESK WITH GERMAN LANGUAGE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč