12. července 2012 12:00, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Úspěch Airbusu: na aerosalonu u Londýna získal první objednávku

Airbus A380 vzlétá na přehlídce aerosalonu ve Farnborough u Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 vzlétá na přehlídce aerosalonu ve Farnborough u Londýna. | foto: ČTK

FARNBOROUGH Výrobci letadel Airbus i Boeing ve středu získali na aerosalonu ve Farnborough u Londýna další přísliby objednávek letadel za miliardy dolarů. Airbusu se třetí den aerosalonu podařilo získat první závaznou objednávku od leasingové firmy CIT Group za 2,3 miliardy USD (47,7 miliardy korun).

CIT Group si objednala deset středně velkých letadel na dlouhé vzdálenosti A330. Hongkongská společnost China Aircraft Leasing Company se pak předběžně dohodla na koupi 36 letadel A320 v hodnotě 3,1 miliardy USD.

Skutečná cena bývá nižší
Boeing se ve středu připojil se zprávou, že irská leasingová společnost Avolon má zájem o koupi 30 letounů nové generace 737 v ceně 2,3 miliardy USD. Ceny jsou vždy katalogové, skutečná dohodnutá cena s odběrateli obvykle bývá nižší.

ČTĚTE TAKÉ

Výrobci letadel sice za první dva dny aerosalonu ohlásili několik větších objednávek, většina dohod jsou však jen závazky k budoucí koupi, včetně dohody Boeingu s GE Capital Aviation Service v hodnotě 9,2 miliardy dolarů.

Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech.

Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech.

Většina těchto závazků se sice nakonec přemění v pevnou objednávku, dokud se však tak nestane, nejistoty přetrvávají, upozornily agentury AP a Reuters.

Analytici očekávají méně objednávek
Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže, která bývá vždy v lichých letech. Během minulého aerosalonu u Londýna, který se konal v roce 2010, se uzavřely kontrakty za zhruba 47 miliard dolarů. Loni na sesterské výstavě v Le Bourget u Paříže získaly oba největší výrobci světa objednávky za celkem asi 94 miliard dolarů, z toho rekordních 72 miliard dolarů připadlo Airbusu.

K TÉMATU

Analytici očekávají, že letos získají oba výrobci dohromady na aerosalonu objednávky na zhruba 300 až 400 letadel, což bude méně než polovina ve srovnání s loňským aerosalonem.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?