1. listopadu 2011 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Alžír po letech dokončil metro, je druhé v Africe

V alžírské metropoli po třech desetiletích stavebních prací zahájilo provoz nové metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V alžírské metropoli po třech desetiletích stavebních prací zahájilo provoz nové metro | foto: Reuters

ALŽÍR V alžírské metropoli dnes po třech desetiletích stavebních prací zahájilo provoz nové metro. Má deset stanic a mělo by ulevit metropoli sužované dopravními zácpami.

Podle agentury AFP je Alžír prvním městem v zemích severozápadní Afriky a po egyptské Káhiře druhým na celém kontinentu, které má k dispozici tento typ prostředku veřejné hromadné dopravy.

Čtrnáct souprav o šesti vagonech bude v provozu od 05:00 do 23:00 hodin místního času na trase dlouhé 8,5 kilometru. Provoz metra má zajišťovat 400 pracovníků společnosti RAPT-Al-Džazajr, která má ze 100 procent francouzský kapitál.

O METRU VÍCE:

Bezpečnost má zajišťovat 400 policistů. Stavba metra byla dvakrát přerušena; z finančních důvodů v 80. letech a v 90. letech kvůli občanské válce v zemi. Projekt vyšel zatím na 1,2 miliardy dolarů (asi 21,3 miliardy Kč).

V alžírské metropoli po třech desetiletích stavebních prací zahájilo provoz nové metro

V alžírské metropoli po třech desetiletích stavebních prací zahájilo provoz nové metro

Nové metro dnes za účasti ministrů vnitra a dopravy do provozu uvedl prezident Abdal Azíz Buteflika, který se stal také prvním pasažérem.

Nadšení z nového prostředku ale mírnila svízelná dopravní situace ve městě, kde úřady kvůli prezidentově cestě metrem přijaly přísná bezpečnostní opatření.

Veřejnost se bude moci poprvé svézt v úterý. Jednotlivé jízdné má stát 50 dinárů (asi 12 Kč). Média částku kritizovala, pro některé domácnosti je prý přemrštěná. Ministr dopravy ale upozornil, že v rámci měsíčního jízdného bude cena jednotlivé jízdenky nižší o asi 15 dinárů. "Nákupní cena jízdného je ve skutečnosti 84 dinárů (20 korun). Cenu dotuje stát," řekl podle AFP.

Nové alžírské metro do provozu uvedl prezident Abdal Azíz Buteflika

Nové alžírské metro do provozu uvedl prezident Abdal Azíz Buteflika

Alžírské úřady mají v plánu dnes otevřenou trasu metra rozšířit a také postavit další linku. Do roku 2020 by tak délka tras podzemní dráhy měla činit 40 kilometrů. Kromě metra v alžírské metropoli jezdí také tramvaje, místní úřady je uvedly do provozu v květnu.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.