14. listopadu 2011 13:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Arabové shání 36 tisíc pilotů, kupují stovky letadel

Letadlo dubajských aerolinek Emirates | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo dubajských aerolinek Emirates | foto: Reprofoto

DUBAJ Na Blízkém východě bude třeba najmout a vycvičit desítky tisíc nových pilotů, aby bylo možné udržet ve vzduchu stále se rozšiřující letecký park zemí Perského zálivu. Uvedla to dnes americká firma Boeing, která v neděli při zahájení aerosalonu v Dubaji oznámila vůbec největší zakázku ve své historii.

V zemích Blízkého východu je podle Boeingu pro budoucích 20 let zájem o 2520 letadel v hodnotě 450 miliard dolarů (8,5 bilionu korun). Největší počet chtějí koupit tři největší letecké společnosti - Emirates, Qatar Airways a Etihad z Abú Zabí.

V rámci zakázky oznámené v neděli Emirates objednala 50 širokotrupých letounů Boeing 777 v katalogové ceně 18 miliard dolarů (335 miliard Kč).

VÍCE ČTĚTE ZDE:

K využívání nových letadel bude zapotřebí 36.000 nových pilotů a 53.000 zaměstnanců údržby, odhadl náměstek obchodního ředitele firmy Boeing Randy Tinseth.

Další objednávky mají s místními aerolinkami rozjednané i další firmy. S evropským Airbusem například vyjednává druhá největší blízkovýchodní letecká společnost Qatar Airways, která za poslední sezonu přepravila 16 milionů cestujících.

Na aerosalonu v Bourget se v červnu hovořilo o objednávce 50 letadel A-320 a pěti A-380, ale smlouva uzavřena nebyla. Teď se prý ale připravuje nová objednávka.

Lidovky.cz, ČTK