Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Arriva stabilizuje provoz rychlíků. V pondělí měl zpoždění jen jeden

Vlak společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti Arriva. | foto: ArrivaMAFRA

Praha Téměř všechny rychlíky společnosti Arriva dojely v neděli do svého cíle včas. Také v pondělí jezdí vlaky podle jízdních řádů, opožděn byl o 12 minut pouze ranní rychlík z Prahy do Tanvaldu. ČTK to v pondělí řekl mluvčí firmy Jan Holub. Společnost v posledních dnech čelila kritice za zpoždení i další prohřešky.

Na Štěpána ráno projel rychlík firmy u Mladé Boleslavi návěstidlo se signálem stůj a poškodil při tom výhybku.

„Provoz rychlíků stabilizujeme a případná zpoždění jsou na rychlíkových linkách drobná. Například v neděli dojelo do cíle 99 procent rychlíků včas a žádný nebyl zrušen,“ uvedl v pondělí Holub.

Firma problémy na železnici řešila od změny jízdních řádů v polovině prosince. Ministerstvo dopravy zaznamenalo například problémy s prodejem jízdenek ve stanicích, odřeknutí vlaku Čížová-Praha a netopící soupravu na trase Praha-Tanvald. V Libereckém kraji dostane firma za neplnění smlouvy pokutu.

„Na Zlínsku i u rychlíkových souprav v Čechách jsme bojovali s větším množstvím technických závad, než jsme čekali. Projevilo se odstavení vlaků, které nebyly delší dobu v každodenním provozu a následně nezvládly své ostré nasazení od 15. prosince, jak by bylo potřeba,“ napsal ředitel společnosti Arriva vlaky Jiří Nálevka v páteční omluvě na webu firmy.

Situaci kolem Arrivy i dalších přepravců monitoruje ministerstvo dopravy, Drážní úřad i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Kontroly u dopravce Arriva, stejně jako u dalších dopravců, se uskutečnují průběžně. Naši zaměstnanci provedli několik kontrolních jízd a zjistili nedostatky, které se týkaly hlavně kapacity souprav, jejich kvalitativního standardu a funkčnosti odbavovacích systémů,“ řekl v pondělí ČTK Filip Medelský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.

Soupravy, nasazované zejména v prvních dnech provozu, podle něj neodpovídaly plně požadavkům smlouvy o veřejných službách. „Situace se obecně zlepšuje, dopravce Arriva má k dispozici více vozidel. Kontrolní činnost ministerstva však nadále pokračuje a pokračovat bude,“ dodal Medelský.

Ze strany Drážního úřadu lze podle mluvčího Martina Nováka určitě očekávat provedení státních dozorů. „Na základě výsledků dozorů, vyjádření dopravců i podnětů od organizací působících na železnici (SŽDC, Federace strojvůdců ČR) provedeme analýzu a situaci vyhodnotíme. Podle toho budeme konat případné další kroky,“ uvedl v pondělí Novák.

Mluvčí SŽDC Marek Illiaš doplnil, že provozní závady, a to nejen Arrivy, jsou postupně zjišťovány a postoupeny Drážnímu úřadu. „První dopis od nás odešel již 20. prosince. Zároveň v rámci řízení a organizování drážní dopravy realizujeme další kroky tak, aby nedocházelo k ohrožení bezpečnosti a s dopravci je v této oblasti komunikováno,“ dodal Illiaš.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...