Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Asfaltový chaos. České silnice jsou plné oprav a uzavírek, na vině je stát

Opravy na dálnici D5. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opravy na dálnici D5. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Na silnicích se v létě přemnožily opravy a uzavírky. Stát ani kraje totiž nezvládají rozložit zakázky do celého roku. Nadcházející dny budou pro řadu trpělivost řidičů obzvlášť zátěžové.

Například obcí Dubenec vede hlavní tah z Prahy na Strakonice. Objet se zatím nedá, na obchvatu se pracuje a hotový bude příští rok. Přesto celý srpen v Dubenci rychlostní silnici frézovali a asfaltovali, i když by dávalo větší smysl opravit ji až příští léto, kdy už by těžká tranzitní doprava měla město objíždět.

Podobných lokálních uzavírek a objížděk je Česká republika plná, k tomu se přidávají rozsáhlé práce na páteřní síti. Města, kraje ani stát nezvládají rozkládat zakázky do celého roku, tendry se pravidelně naštosují na léto a začátek podzimu, což stojí nervy řidiče i stavební firmy.

Rozkopaný návrat z prázdnin (grafika LN).

Rozkopaný návrat z prázdnin (grafika LN).

Už loni ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) avizoval, že následující dvě léta budou z pohledu motoristy kritická. Stát mimořádně přispěl krajům na opravy jejich silnic, pro oba roky jde dohromady o 7,7 miliardy korun, a sám investuje do oprav a modernizací mnohem masivněji, než tomu bylo v uplynulých letech.

Důvod je jednoduchý – když se nestaví nové dálnice a rychlostní silnice, musejí se ty současné o to víc opravovat. Protože se víc opotřebovávají a protože Státnímu fondu dopravní infrastruktury zbývají peníze, které měl přichystané na novou infrastrukturu, ale kvůli chybějícím povolením a vykoupeným pozemkům nemůže nahromaděné miliardy utratit.

Vliv má i to, že se blíží čas voleb a každý politik se rád prokáže tím, co všechno zvelebil.

Nadcházející dny budou pro trpělivost řidičů obzvlášť zátěžové. Končí prázdniny, spousta lidí se bude vracet z dovolených nebo vyvážet rodinu na poslední předškolní výlet. Malých uzavírek a oprav je sice méně než loni, ale přibylo prací na dálnici, a protože jde o páteřní síť, dopravní omezení jsou citelnější. Třeba při cestě z Prahy na Slovensko teď motorista absolvuje sedm rozkopaných, zúžených úseků na D1 a na moravské D2 ho čekají další čtyři.

„Už před loňskou stavební sezonou jsme se řidičům omlouvali za určitý diskomfort při cestování po celé České republice. Je to proto, že dřívější vlády zanedbávaly investice do oprav a výstavby, takže nyní musíme splácet tento dluh z minulosti a opravovat na více místech najednou. Stav silniční sítě by se ale jinak zhoršoval a řidičům přinášel ještě větší problémy v budoucnu,“ vysvětluje Tomáš Neřold, mluvčí ministerstva dopravy.

Loni se začaly množit stížnosti, že jedna objízdná trasa navádí motoristy na další objížďky, a ani letos se tuto obtíž nedaří vymýtit.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...