Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Audit ČD Cargo: Nelogické slevy a manažerské chyby stály dvě miliardy

Vlak ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak ČD Cargo | foto: vlaky.net

PRAHA Bývalé vedení společnosti ČD Cargo se podle výsledků mimořádného auditu dopustilo významných manažerských chyb a poškodilo tím firmu.

Podnik pod vedením Josefa Bazaly jezdil například pro některé zákazníky se ztrátou, která od loňského září dosáhla výše dvou miliard korun, nevýhodný pronájem uhelných vagonů připravil cargo o dalších více než 320 milionů. S výsledky auditu dnes novináře seznámil nový šéf ČD Cargo Jiří Vodička.

Čtěte více:

"Došlo k velkému množství pochybení a ČD Cargo na to doplácí dodneška," uvedl Vodička. Cargo podle něj například poskytovalo nekoncepční slevy některým zákazníkům nebo v roce 2006 prodalo nevýhodně 500 uhelných vagonů firmě Čechofracht a následně si je pronajalo zpět. "Pokud by si firma vozy nechala, ušetřila by 326 milionů korun," řekl Vodička.

Podle něj cargo poskytovalo slevy, aniž by pro to mělo nějaký logický systém. Bazala se dosud bránil tím, že si firma slevami chtěla v době krize zachovat zákazníky a alespoň zčásti pokrýt fixní náklady. Vodička připustil, že takový postup je možný, v cargu se to však údajně dělo chaoticky a bez pravidel.

Chyby se staly i při prodeji vagonů do šrotu, některé takto prodané vozy zřejmě nyní jezdí pro konkurenci carga. Nelogický byl podle Vodičky i záměr firmy koupit potravinářské vagony. Tento tendr byl nakonec zrušen. Bazala v minulosti označil audit za neobjektivní, dnes se ČTK jeho vyjádření nepodařilo získat.

Mateřské České dráhy ho z funkce odvolaly v červnu, jako důvod uvedly neuspokojivé výsledky a špatnou komunikaci obou firem. Nový ministr dopravy Vít Bárta na základě prvních výstupů z auditu podal na Bazalu v srpnu trestní oznámení, jak dnes uvedl, nyní jej doplní o nová fakta.

"Za svým trestním oznámením si stojím," řekl Bárta. Podle něj je třeba prošetřit především možný střet zájmů, ve kterém se mohl ocitnout Bazala.

Ten před svým příchodem na dráhu vlastnil společnost Spedi-Trans, která se následně stala součástí skupiny Čechofracht. Ta od listopadu loňského roku patří do skupiny AWT podnikatele Zdeňka Bakaly.

ČD Cargo loni hospodařilo se ztrátou před zdaněním 378 milionů korun. Výsledek znamená meziroční propad o 850 milionů korun. Provozní výsledek před započtením odpisů byl kladný a činil 741 milionů korun. Letos v pololetí ztráta činila podle stejné metodiky 359 milionů korun, na konci roku zřejmě přesáhne 700 milionů. Cargo ale přešlo na novou účetní metodiku, podle které bude ztráta nižší.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...