24. ledna 2011 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Auta odtažená kvůli čištění ulic musí být vrácena zpět, řekl soud

Odtahové parkoviště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odtahové parkoviště. | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř každému se někdy stalo, že mu "přes noc" zmizelo auto z místa, kde bylo zaparkované. Ne vždy šlo o akci zlodějů, častěji se jednalo o "odtažení ve veřejném zájmu". To by se ale podle rozhodnutí soudu mělo změnit.

Nejvyšší soud vydal rozhodnutí, ve kterém uvedl: "Po naplnění veřejného zájmu a jeho dočasnosti je (správce komunikace) povinen takové vozidlo (případně vrak) vrátit na místo, odkud muselo být z důvodu veřejného zájmu a jeho dočasnosti odstraněno."

To znamená, že jakmile je komunikace vyčištěna a veřejný zájem skončil, auto musí být vráceno zpět na místo, ze kterého bylo odtaženo.

Jen na dobu čištění
Právo zadržet vozidlo se podle soudu vztahuje pouze na období, kdy podle silničního správního úřadu existuje nějaký zájem na přeparkování aut a uvolnění komunikace. "Dříve ani později není vlastník komunikace oprávněn vozidlo odstranit," uvedl v rozhodnutí senát s předsedou Mojmírem Putnou. Na verdikt z loňského prosince upozornil server Aktuálně.cz.

Nejvyšší soud tak reagoval na případ ženy z Ústeckého kraje (viz tabulka).

Kolik to bude stát?
Je otázka, jak se soudní rozhodnutí projeví v praxi. První zádrhel může nastat v případě, kdy auto přepravované zpět na původní místo už nebude kam zaparkovat, protože místa k stání budou zaplněná. Předseda senátu NS Putna se domnívá, že pokud tak správce komunikace učiní poté, co bude odstraněno značení, nebude problém s volným místem na ulici.

Druhou neznámou je výsledná cena. Mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig uvedl: "Odtah se provádí na náklady provozovatele vozidla. Ovšem ten, kdo vozidlo odtáhl, jej nesmí umístit na hlídaném parkovišti déle, než je nezbytně nutné, a posléze žádat od provozovatele vozidla uhrazení nákladů," Toto pro většinu majitelů vyjde pravděpodobně dráž, než jak funguje současná cena. (1300 za odtah, 150Kč za první den a každý další den za 200Kč)

Co na to Správa služeb?
V současné době se seznamujeme s rozhodnutím Nejvyššího soudu, připravujeme právní analýzu a uvažujeme o podání ústavní stížnosti," sdělila k rozhodnutí soudu Petra Janatová

Odtah za 132 tisíc korun

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval případem ženy, které v roce 2005 odtáhli v Praze nepojízdný vrak osobního auta na střežené parkoviště v Jinonicích. Zůstalo tam téměř dva roky a Správa služeb hlavního města Prahy chtěla po ženě parkovné 132.250 korun. Okresní soud v České Lípě žalobě vyhověl. Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem ale v květnu 2009 částku výrazně snížila na 7450 korun. Důvodem byl rozpor s dobrými mravy, ale také několik dalších okolností. Proti tomuto rozhodnutí podala Správa služeb hlavního města Prahy neúspěšné dovolání. Soudci naznačili, že Správa služeb hlavního města Prahy mohla vozidlo vrátit na původní místo hned po provedení čištění ulice. Naúčtovala by pak majitelce nejen odtah, ale také navrácení vozu na místo. Pořád by to ale bylo nesrovnatelně levnější než umístění auta na drahém parkovišti.

Lidovky.cz, kikKristýna Straková, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?