Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Spočítat si před dovolenou výdaje na mýto je překvapivě složité. Jak na to?

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Obzvláště při kratší dovolené mohou platby za využívání dálniční sítě znamenat podstatnou část celkových výdajů. Proto je vhodné se na tuto skutečnost připravit a náklady si alespoň přibližně spočítat dopředu. Lze tak snadno zjistit, zda se například na některém úseku nevyplatí dálnici objet.

Jenže i v dnešní plně digitalizované době není snadné veškeré informace o poplatcích získat. Často jsou dostupné jen v cizích jazycích a jejich dohledání nemusí být pro běžného uživatele jednoduché.

Naštěstí existují služby, které dávají i českému uživateli bez širších jazykových znalostí alespoň základní přehled.

Rozdělení zemí podle druhů poplatku nabízí například server Tolls.eu. Na něm lze snadno po konzultaci s mapou zjistit, jaké zpoplatnění řidiče na cestě do zvolené destinace čeká.

Server dále odkazuje na jednotlivé stránky národních organizací, které mají výběr poplatků ve své působnosti – tady už ovšem bude uživatel potřebovat minimálně znalosti anglického jazyka. Při vyhledávání cesty přes vícero států navíc nemusí být takový způsob získávání informací příliš pohodlný.

AUTEM NA DOVOLENOU

  • ST Čepujeme v zahraničí
  • ČT Dálniční známky a mýto
  • PÁ Jak si na dovolené půjčit auto
  • SO Na co si dát v cizině pozor
  • NE Jak pojistit dovolenou s autem

Skutečně globálních řešení zatím mnoho neexistuje, například ani Google s jeho čím dál podrobnějšími mapami s mýtným nebo známkami nepočítá. Ovšem v nastavení trasy lze vybrat možnost, aby se cesta vyhýbala placeným úsekům. To umožňují i jiné mapové služby.

Skutečně komplexním řešením, které najde trasu, přizpůsobí ji požadavkům řidiče, a dokonce mu pomůže odhadnout celkové náklady, tak zatím i po letech zůstává aplikace ViaMichelin. Ta je zdarma dostupná buď na internetových stránkách Viamichelin.com nebo coby aplikace pro chytré telefony s operačními systémy Android a iOS.

Aplikace řidiče upozorní na placené úseky na trase, podle vcelku aktuálních dat odhadne cenu mýtného nebo potřebného dálničního kupónu, a navíc ještě odhadne náklady na palivo. Snadno tak lze zjistit, jakou část nákladů tvoří samotné palivo a kolik k tomu přidají dálniční poplatky.

Dálniční poplatky v Evropě.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!