Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autobusový David porazil Goliáše: SOR prodal víc vozů než Iveco

Autobus SOR NB 12 city, se kterým libchavská firma vyhrála miliardový tendr pro Prahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus SOR NB 12 city, se kterým libchavská firma vyhrála miliardový tendr pro Prahu. | foto: www.sor.cz

LIBCHAVY Firma SOR Libchavy prodala loni v Česku víc autobusů než největší tuzemský výrobce Iveco Czech Republic. Čeští dopravci si od firmy SOR loni koupili 253 jejích autobusů, Iveco prodalo 240 vozů, meziročně zhruba o čtvrtinu méně. Také výrobu Iveco snížilo, asi o 16 procent. Výroba firmy SOR naopak o 16 procent vzrostla.

Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes (MfD)."Hodně nám pomohla zakázka pro Prahu, jen loni jsme Dopravnímu podniku dodali 90 autobusů," řekl jednatel SOR Petr Hájek. SOR loni získal v Praze zakázku desetiletí na českém trhu: do pražských ulic postupně dodá 650 autobusů. Celkem společnost vyrobila v minulém roce 427 autobusů.

Srovnání prodeje v Česku a výroby v roce 2008 a 2009:

prodej    08/09     výroba 08/09
Iveco  329/240       3020/2527
SOR  222/253         368/427
Tedom 47/60

Celkem 1191/775   3496/3064

zdroj: Sdružení automobilové průmyslu, Svaz dovozců automobilů

Iveco Czech Republic, někdejší Karosa, je nadále největším výrobcem autobusů v ČR, i když krize se v podniku projevila. Firma vyrobila loni 2527 vozidel. Ve Vysokém Mýtě se tak vyrobí více než pětkrát tolik než v Libchavách.

Bývalá Karosa hlavně vyváží
Iveco živí hlavně odbyt v zahraničí, především ve Francii a Itálii. Řada zahraničních trhů se podniku téměř zhroutila, například v Rumunsku se meziročně prodalo o 80 procent autobusů méně. Na českém trhu si Vysokomýtští meziročně pohoršili o 100 autobusů.

Třetím hráčem na trhu je třebíčský Tedom. Za loňský rok firma vyrobila 60 autobusů, s plynovými i dieselovými motory vyhrála několik menších soutěží pro regionální české dopravní podniky.

Český trh s autobusy loni klesal, ale méně než například prodeje nákladních vozů. Za rok se u nás prodalo o třetinu méně autobusů, celkem 775. Propad byl však téměř dvakrát rychlejší než evropský průměr. Pokles odborníci očekávají i letos.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!