15. dubna 2009 17:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autodopravci chystají protesty

Silniční autodopravci chystají protesty kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silniční autodopravci chystají protesty kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Silniční autodopravci chtějí prostestovat kvůli nezavedení množstevních slev z placení elektronického mýta, které jim slíbila odstupující vláda Mirka Topolánka (ODS) loni v září. Ve čtvrtek se má sejít krizový štáb autodopravců, který rozhodne o konkrétní formě protestu. Řekl to dnes mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix.

Premiér dopravcům množstevní slevy slíbil jako jeden z nástrojů na řešení krize v silniční dopravě. Dopravci od něj ale na konci března obdrželi dopis, ve kterém údajně oznámil, že svůj slib nehodlá splnit.

Podle generálního tajemníka Česmadu Felixe jsou ve hře různé formy protestu od demonstrace po blokování komunikací. Případný protest by měl proběhnout zřejmě ještě v dubnu nebo na začátku května před definitivním koncem současné vlády. Jedním z možných termínů je 29. nebo 30. duben, kdy se má konat neformální setkání ministrů dopravy EU v Litoměřicích.

"Snažili jsme se této situaci všemožně vyhnout a několikrát kontaktovali ministerstvo dopravy, aby naplnilo slib daný premiérem, jehož poslední dopis je ale plivnutím do tváře všem dopravcům a poslední kapkou poháru naší trpělivosti," dodal Špryňar.

Zavedení množstevních slev na mýto je podle zástupců Česmadu jedním z mála opatření, kterým stát může pomoci tuzemským dopravcům v době současné ekonomické krize. Dopravci dlouhodobě upozorňují, že stát dlouhodobě neřeší jejich problémy, jako je malá účinnost státního odborného dozoru, ignorace závažných nedostatků v systému elektronického mýta nebo stálá hrozba zavedení pátečních zákazů jízd kamionů.

ČTK