9. května 2013 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Automaty MHD přijmou karty a najdou spoje. Peníze shání Praha u EU

Automaty na jízdenky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automaty na jízdenky (ilustrační foto). | foto: Jan Kaczor, Lidovky.cz

PRAHA Na zastávkách pražské MHD se objeví nové automaty na výdej jízdenek. Proti těm současným v nich bude možné zaplatit bankovkou a platební kartou, navíc bude umět najít spoje.

V první zkušební fázi by se mělo v hlavním městě objevit 50 nových automatů v prvním čtvrtletí příštího roku. Umístěny budou ve vestibulech metra a na povrchových zastávkách MHD. "Nyní připravujeme společně s letištěm a magistrátem žádost o dotaci z Evropské unie," oznámil zástupce ředitele Ropidu Jiří Prokel.

ČTĚTE TAKÉ:

Na projekt bude Praha žádat EU o zhruba 20 milionů korun. Výsledná cena bude jasná až po výběrovém řízení na dodavatele nových automatů.

Ve zkušební fázi budou automaty přednostně umístěny na frekventované zastávky, mezi nimi například na Letišti Václava Havla, na Malostranské, na Malostranském náměstí nebo ve stanici metra C Vyšehrad.

ČTĚTE TAKÉ:

Nové automaty budou rovněž sloužit jako jakési infostánky. Cestující v nich zjistí například jízdní řády. "Budou poskytovat informace i pro zrakově postižené a pro cizince," upřesnil Prokel.

Zda budou sloužit také jako validátory, v nichž si cestující mohou dobít Opencard, zatím není rozhodnuto. Starat se o ně bude dopravní podnik, který bude zajišťovat údržbu a případné opravy.

Lidovky.cz, ČTK