28. července 2009 15:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autovlak Jadran končí už v Záhřebu, zkrácení trasy asi ještě potrvá

Dvě hodiny visel turista na boku dálkového vlaku (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvě hodiny visel turista na boku dálkového vlaku (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Autovlak Jadran, který jezdí denně z Prahy do chorvatského letoviska Split, končí již několik dní svou cestu v Záhřebu. Zbylých 300 kilometrů se musejí cestující dopravit náhradními vlaky a autobusy, automobilisté musejí zbytek cesty dojet po vlastní ose. Informaci potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Za komplikacemi je výluka na trati nedaleko Splitu, kde 24. července
vykolejil vlak. Při neštěstí zahynulo šest lidí a 55 dalších bylo zraněno.

"Jsme závislí na chorvatské straně a nejsme schopni zákazníkům sdělit, kdy přesně výluka skončí," uvedl Joklík. Zároveň si postěžoval na špatnou komunikaci s chorvatskými železničáři.

Máte právo na vrácení jízdného
Rychlík Jadran jede nyní do Záhřebu, odkud cestující odvezou náhradní soupravy chorvatských železnic do města Perkovic. Odsud do Splitu jezdí náhradní autobusy. "Ti, co neabsolvují zbytek

Autovlak Jadran

Za převoz auta jedním směrem zaplatí dovolenkáři letos 1537 Kč, nejlevnější tarif pro dospělou osobu je 3436 korun.

té cesty ze Záhřebu, mají právo na vrácení části jízdného," uvedl Joklík. Cestující prý mají žádat o peníze přímo České dráhy.

Autovlak z Prahy do Splitu dráhy provozovaly od roku 2003 jako zvláštní spoj s týdenní frekvencí. V roce 2006 tento spoj zrušily a v nové podobě jej znovu zavedly v roce 2007, tentokrát jako pravidelný rychlík, který jezdí denně. Loni vlak přepravil 956 automobilů a motocyklů, předloni o sto méně.

Lidovky.cz, ČTK