26. ledna 2010 16:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Autovlak na Jadran letos nevyjede, za jednu cestu by prodělal půl milionu

Autovlak do Splitu už nevyjede. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autovlak do Splitu už nevyjede. | foto: Reprofoto

PRAHA České dráhy letos nebudou vypravovat letní autovlak Jadran z Prahy do Splitu. Důvodem prý je rozhodnutí maďarských a chorvatských železnic, které odmítly na vlak přispívat. Veškeré náklady by tak hradily České dráhy.

"Výrazně by tak vzrostly náklady na provoz vlaku, které by museli platit cestující v podobě výrazně dražší jízdenky, nebo České dráhy. Proto tento speciální spoj v letní sezóně 2010 nepojede," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Ztrátu při současných cenách jízdenek a pouhých deseti jízdách odhadl na pět milionů. Loni vlak jezdil od konce června do začátku září denně. Autovlak z Prahy do Splitu dráhy provozovaly od roku 2003 jako zvláštní spoj s týdenní frekvencí.

V roce 2006 tento spoj zrušily a v nové podobě jej znovu zavedly v roce 2007, tentokrát jako pravidelný každodenní rychlík, na který doplácejí veřejné rozpočty. V roce 2008 vlak přepravil 956 automobilů a motocyklů, loňská čísla dráhy nezveřejnily.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější prázdninovým cílem Čechů. Každoročně sem míří statisíce českých rekreantů, dvě třetiny Čechů se na Jadran dopravují vlastním vozem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!