Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
7. března 2017 16:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Referendum o dálnicích? Ať o trasách rozhoduje lid, navrhuje Babiš

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) přišel s nápadem, jak pohnout se zablokovanými dálničními stavbami. Jak v úterý uvedl na Fóru českého stavebnictví, svěřil by rozhodování lidu. „Vybírali by v referendu třeba ze dvou nebo více tras. Rozhodli by a pak už by nikdo nemohl danou trasu napadat ve správním řízení nebo u soudu,“ rozvedl Babiš myšlenku pro LN.

Povolování velkých dopravních staveb trvá v České republice průměrně dvanáct let, což je v evropském srovnání nelichotivý rekord. Projekty váznou na špatné přípravě, neochotě majitelů prodat státu potřebný pozemek a řetězících se odvoláních v džungli povolovacích řízení. Ministr dopravy Dan Ťok i jeho předchůdce Antonín Prachař (oba za ANO) prosazovali spíš myšlenku, aby stavby ve veřejném zájmu – neboli třeba dálnice, které republika potřebuje – určovala sněmovna speciálním zákonem.

Babiš ale není fanoušek zastupitelské demokracie, více mu vyhovuje ta přímá. „Já ji prosazuji, funguje například ve Švýcarsku. Pokud se jedná o zájem lidí, měli by se vyjádřit. Nakreslí se nějaké trasy podložené objektivními informacemi a rozhodne referendum,“ dodává Babiš.

Otázka je, jestli by to neznamenalo spíš další zdržení, navíc ne levné. Uspořádání referenda stojí peníze a není jasné, co by se dělo, kdyby nepřišlo hlasovat dost lidí. Pak by výsledek nebyl závazný, trasa by status veřejného zájmu nedostala, peníze za organizaci už by se nevrátily a stejně by se pořád nestavělo. Ve Švýcarsku je to mimochodem parlament, kdo stavby schvaluje, a případné referendum může vůli zákonodárců zablokovat. Funguje tam tedy průnik obou řešení, která se v České republice dávají ke zvážení.

Dostavba dálniční sítě zemi chybí, trpí tím řidiči, přetížená města, kterými jezdí kamiony, i ekonomika, protože investoři nehodlají usadit továrnu do pole, k němuž nevede cesta a nikdo nedokáže říct, kdy se to změní. Podle Babiše jsou z toho lidé frustrovaní a „blokační menšinu“ by šlo zdolat právě referendem.

Současně z jeho slov vyplývá, že by se cílem občanského hněvu stal někdo jiný než politici, kdyby o trase rozhodovalo všelidové hlasování, což by bylo politicky pohodlnější. Zaměřil by se pak právě na ty, kdo vzdorují prodeji pozemku nebo zdržují projekt napadáním formálních chyb u soudu.

Babiš odmítá, že jde o populistický návrh a přehazování zodpovědnosti. „Myslím, že lidem bude příjemnější, kdyby o tom spolurozhodli, než když přijde stát a nadiktuje to. Teď lidi nadávají na stát,“ sdělil LN. Zatím nemá promyšleno, jestli by v referendu hlasovali jen obyvatelé území, kudy by měly uvažované trasy vést, nebo by se zapojili všichni s voličským oprávněním. Ani to, jak by se referendum popralo s českým fenoménem, kdy chce každý dálnici, ale aby vedla jinudy, než kde bydlí.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.