11. listopadu 2010 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta bude dnes jednat s Číňany o dálnicích, podle Kocourka má být opatrný

Noční dálnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční dálnice | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek chce být v lákání čínských stavebních firem na český trh opatrný. Klíčové podle něj budou podmínky vzniku nabídek čínských stavařů a dopad jejich případné přítomnosti v Česku na tuzemský trh. Ministr to dnes řekl na konferenci ředitelů stavebních firem pořádané společností CEEC Research.

Ministr dopravy Vít Bárta se dnes odpoledne setká s čínským velvyslancem. Tématem je mimo jiné případné zapojení čínských firem do výstavby dopravní infrastruktury v Česku.

Čtěte více:

"Budu velmi obezřetně sledovat podmínky případného lákání zahraničních firem do budování infrastruktury a budu se ohrazovat proti tomu, aby práci domácím firmám braly zahraniční firmy jen proto, že můžou využívat dotací zahraničních vlád," uvedl šéf MPO.

Zatím v Česku díky vládní agentuře CzechInvest působí pět čínských investorů a další se chystají investovat do tuzemských firem. Zajímá je zejména výroba vlaků, letadel, obnovitelných zdrojů i informační technologie. V úvahu připadá právě i výstavba dálnic.

Číňané přitom již na evropský stavební trh pronikli. Čínský státní podnik China Overseas Engineering Group získal zakázku na výstavbu dálnice v Polsku, když nabídnul o třetinu nižší cenu než druhý nejlevnější zájemce v pořadí. V Srbsku zase čínské firmy uspěly v soutěži na výstavbu mostu za 170 milionů eur (asi 4,2 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.