11. listopadu 2010 10:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta bude dnes jednat s Číňany o dálnicích, podle Kocourka má být opatrný

Noční dálnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noční dálnice | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek chce být v lákání čínských stavebních firem na český trh opatrný. Klíčové podle něj budou podmínky vzniku nabídek čínských stavařů a dopad jejich případné přítomnosti v Česku na tuzemský trh. Ministr to dnes řekl na konferenci ředitelů stavebních firem pořádané společností CEEC Research.

Ministr dopravy Vít Bárta se dnes odpoledne setká s čínským velvyslancem. Tématem je mimo jiné případné zapojení čínských firem do výstavby dopravní infrastruktury v Česku.

Čtěte více:

"Budu velmi obezřetně sledovat podmínky případného lákání zahraničních firem do budování infrastruktury a budu se ohrazovat proti tomu, aby práci domácím firmám braly zahraniční firmy jen proto, že můžou využívat dotací zahraničních vlád," uvedl šéf MPO.

Zatím v Česku díky vládní agentuře CzechInvest působí pět čínských investorů a další se chystají investovat do tuzemských firem. Zajímá je zejména výroba vlaků, letadel, obnovitelných zdrojů i informační technologie. V úvahu připadá právě i výstavba dálnic.

Číňané přitom již na evropský stavební trh pronikli. Čínský státní podnik China Overseas Engineering Group získal zakázku na výstavbu dálnice v Polsku, když nabídnul o třetinu nižší cenu než druhý nejlevnější zájemce v pořadí. V Srbsku zase čínské firmy uspěly v soutěži na výstavbu mostu za 170 milionů eur (asi 4,2 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!