Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta chce dořešit nedostavěnou D11. Sejde se s Havránkovou

Ludmila Havránková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ludmila Havránková | foto: MAFA - Jan Strouhal

PRAHA Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) bude řešit situaci nedostavěné dálnice D11. Za 14 dnů se chce sejít s farmářkou Ludmilou Havránkovou, jejíž pozemky jsou pro dostavbu nutné. Farmářka, která kvůli nemoci nepodepsala smlouvu o převodu pozemků, prý dala najevo, že je připravena k jednání a k případnému podpisu smluv.

Minulý týden o tom informovala dopisem ministerstvo dopravy, napsal server Aktuálně.cz. "Pan ministr se nyní musí se situací seznámit. Za 14 dní se chce s paní Havránkovou setkat," řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. "Do té doby musíme vyřešit, zda se budeme držet původních smluv, nebo zda se celé jednání vrátí na začátek," dodal.

Spor s farmářkou

Vláda Jana Fischera letos v květnu rozhodla, že pozemky Havránkové vyvlastní, a to přesto, že s návrhem smluv o směně pozemků souhlasila. Posléze však své rozhodnutí zabrat farmářce pozemky s ohledem na její zdravotní stav pozastavila a nevyřešené převody pozemků přešly na novou vládu.

Spor o pozemky se řeší už 16 let, dálnice kvůli tomu končí tři kilometry před Hradcem Králové.

Ve hře je možnost, že by se ministerstvo vrátilo k původním plánům, které počítaly s umístěním křižovatky v jiném prostoru, než jak jej schválila vláda. S tím by souvisel také větší zábor farmářčiny půdy.

V případě dálnice D11 jde také o podnikatelské zájmy developerských skupin, které koupily pozemky u dálnice se záměry na výstavbu nákupních center. Ve vládním dokumentu se hovoří o tom, že dohodu státu o pozemcích farmářky komplikují zájmy developerů.

Spekuluje se o tom, že právě v důsledku jejich tlaků ministerstvo dopravy pod taktovkou Gustava Slamečky posunulo sjezd z dálnice o kilometr dál, než bylo v původních plánech. Tím zhatilo záměry firmy Unimex a naopak otevřelo cestu k ziskům firmě Endeta.

Ministerstvo nyní nevylučuje, že Slamečkův návrh přehodnotí a vrátí se k původní variantě umístění křižovatky.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...