Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta chystá velkou čistku, propustí 17 procent zaměstnanců

Ministr dopravy Vít Bárta zveřejňuje seznam staveb ŘSD určených k zastavení prací  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta zveřejňuje seznam staveb ŘSD určených k zastavení prací | foto: ČTK

OSTRAVA Ministr dopravy Vít Bárta (VV) sníží počet zaměstnanců ministerstva o 17 procent, oznámil to dnes na pracovní návštěvě Moravskoslezského kraje, kde ujišťoval obyvatele Bohumína a Ostravy o pokračování výstavby několika silnic, které kvůli nedostatku pěněz nedávno zastavil.

"Hlavní cíl je mít méně zaměstnaců, kteří však budou lépe placeni," vysvětlil LN Bártovy plány mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

"Propouštěním se vyřeší problém úspor, ale zároveň se také zvýší efektivita práce ministerstva," dodal mluvčí. Kterých zaměstnanců se propouštění bude týkat a jak to ovlivní chod úřadu zatím Bárta neuvedl.

"Vedoucí pracovníci dostali za úkol vytipovat zaměstnance, kterých by se propouštění mohlo týkat. Hodnotit je budou podle různých kritérií jako je pracovní výkonnost," doplnil Hanzelka. Nechtěl však specifikovat, jakých oborů se bude propouštění týkat. Výrazněji to zřejmě pocítí lidé, kteří se starají o správu budovy.

V úřadu ministerstva dopravy pracuje kolem 520 zaměstnanců. Výpověď by tedy mělo dostat odhadem 88 lidí. První vlna propouštění by podle Hanzelky měla nastat už 1. září. Doposud se hovořilo o tom, že ministerstvo kvůli nutným úsporám propustí řádově desetinu zaměstnanců.

Záměr ministerstva dopravy je snížit mzdy v celém resortu až o 50 milionů korun. Propouštět se tedy bude nejen na úřadu dopravy. "Všechny naše podřízené organizace budou šetřit o těch minimálně 10 procent zaměstnanců," vysvětlil mluvčí.

Bárta ve Slezsku odvolával, co odvolal. Stavět se přece bude
Ministr přijel do Moravskoslezského kraje kvůli pokračování výstavby několika silnic, které nedávno zastavil. Proti rozhodnutí ministra se zvedla v regionu vlna odporu. Města začala sepisovat petice. Podle nich jsou silnice životně důležité.

Například výstavba mostu v Bohumíně se proto nezastaví, prodlouží se i Místecká ulici v Ostravě. Obě stavby jsou součástí dálničních přivaděčů k dálnici D1. V celkové dostavbě přivaděčů se však pokračovat nebude. Nepostaví se ani silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, a nebude se prodlužovat Rudná ulice v Ostravě. Zastavena zůstane i příprava obchvatu Frýdku-Místku.

Ministr dopravy Vít Bárta.

Bárta přiznal, že zastavení některých staveb bylo chybou. Tento týden kvůli tomu odvolal šéfa Ředitelství silnic a dálnic Alfreda Brunclíka, který mu údajně nedodal správné podklady. Obyvatelům Bohumína, kde zastavil výstavbu velmi důležitého mostu, se Bárta již omluvil. Na svou obranu uvedl, že měl na rozhodnutí o tom, které stavby zastaví, pouze čtyři dny. "Každý den odsunutí rozhodnutí by nás stál desítky milionů korun," dodal.

Petice s 10 tisíci podpisy
Lidé dnes Bártovi při příjezdu na radnici v Bohumíně předali petici s více než 10 tisíci podpisy za dostavbu mostu, který je součástí přivaděče k D1.

Čtěte také


"Bohumínský most bude stát do příštího léta. Postavíme ho tak, abychom ušetřili finance na stavbu Místecké ulice v Ostravě," uvedl po jednání na místní radnici Bárta. Most se bude podle něho stavět v nejnutnější podobě a s co nejnižšími náklady. To bude znamenat, že stavba celého přivaděče k dálnici D1, jehož součástí je most, pokračovat nebude. Podle starosty Bohumína Petra Víchy (ČSSD) se s Bártou ještě dohodli na dostavbě důležitého kruhového objezdu.

, ,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Přestože výběr daní je proti loňsku horší, příjmy rozpočtu se o 1,4 miliardy zvýšily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Přestože výběr daní je proti loňsku horší, příjmy rozpočtu se o 1,4 miliardy zvýšily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Přestože výběr daní je proti loňsku horší, příjmy rozpočtu se o 1,4 miliardy zvýšily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA SE ZAMĚŘENÍM NA ELEKTRO A KVALITU S MNOHA BENEFITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč