14. ledna 2011 17:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta podal trestní oznámení na manažery ŘSD v Ústeckém kraji

Ministr dopravy Vít Bárta zveřejňuje seznam staveb ŘSD určených k zastavení prací  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Vít Bárta zveřejňuje seznam staveb ŘSD určených k zastavení prací | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Vít Bárta dnes podal trestní oznámení na manažery chomutovské správy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Důvodem je podezření, že údajně kryjí nelegální činnost stavebních firem.

V oznámení je jmenován i manažer Tomáš Hoffman, který údajně využíval automobil od stavební společnosti Skanska. Agentuře to oznámil mluvčí úřadu Jakub Ptačinský. Bárta se o výsledcích auditu poprvé zmínil minulý týden.

Uvedl tehdy, že manažeři ŘSD v kraji jsou řízeni "slavnými kmotry ODS a sociální demokracie" Patrikem Oulickým (ODS) a Petrem Bendou (ČSSD). Benda kvůli tomu podal na Bártu trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.

Ministr podal trestní oznámení, které podle něj deklaruje propojení politiky a ŘSD
Ministr podal trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelství v Praze. "A to pro podezření, že mohly vzniknout skutky jako zpronevěra, neoprávněné užívání cizí věci, podvod, braní úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, řekl Ptačinský. Oznámení podle něj deklaruje propojení politiky a ŘSD.

"Oznámení bude doplňováno o další skutky, které vyplynou z auditu, jenž v tuto chvíli běží," vysvětlil Ptačinský. Budova chomutovského krajského ředitelství ŘSD byla zapečetěna na příkaz generálního ředitelství, které svůj krok konzultovalo s ministrem Bártou. Zapečetěna zůstane zřejmě do pondělí. Veškerou dokumentaci v budově hlídá bezpečnostní agentura, uvedl Ptačinský.

Co se týče Hoffmana, Bárta již ve čtvrtek hovořil o tom, že na něj podá trestní oznámení. Důvodem měl být fakt, že manažer chomutovské správy ŘSD využíval automobil od stavební společnosti Skanska, která přitom patří k dodavatelům části úseku silnice R7 za více než dvě miliardy korun. Stavební firma prý platí za octavii leasingové společnosti 13.000 korun měsíčně, na ŘSD posílá faktury za provoz auta ve výši 20.000 korun.

Na ŘSD nejsou auta od firem neobvyklou praxí
Podle serveru iDnes.cz nejsou na ŘSD auta od firem neobvyklou praxí, podle interní směrnice vydané už v roce 2003 prý musí stavební firmy dodat ředitelství současně i po dobu výstavby auto pro technický dozor. Hoffman ale údajně žádným technickým dozorem není, působí jako ředitel pro výstavbu.

Skanska ve středu odmítla tvrzení, že automobil, kterým jezdí Hoffman, by byl benefitem pro něho. Generální ředitel společnosti Dan Ťok uvedl, že je to automobil pro ŘSD, a ne pro konkrétní osobu. Kritizoval i systém, kdy ŘSD takové automobily při výběrových řízeních požaduje. Ředitel úseku pro výstavbu ŘSD René Poruba nyní chce, aby se podobná praxe zrušila.

Bárta v neděli v pořadu České televize uvedl některé z výsledků auditu, který zadal po svém nástupu do funkce ministra dopravy. Řekl, že vedení ŘSD v Ústeckém kraji je napojeno na "kmotry" ODS a ČSSD Oulického s Bendou.

Benda: prohlášení je nesmyslné a vylhané
V reakci na ministrovo tvrzení Benda vydal prohlášení, v němž je označil za nesmyslné a vylhané. Na Bártu chce prý podat i občanskoprávní žalobu.

Oulický veškerá podezření ohledně své osoby odmítl. Ministr Bárta slíbil, že do konce tohoto týdne zveřejní důkazy, jimiž svá slova podpoří.

Vyšetřování případu by však podle něj mohly zkomplikovat údajně chystané změny ve vedení státních zastupitelství.

Paroubek podal trestní oznámení na Bártu
Oulický, kterého média označují za kmotra delší dobu, na sebe upozornil například černou stavbou v Chráněné krajinné oblasti České středohoří v obci Moravany na Ústecku. Stavební úřad v Ústí nad Labem mu pak nařídil část staveb zbourat. Média občas upozornila i na podivné aktivity krajského šéfa ČSSD Bendy, který je blízkým spojencem expředsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka.

Nynější poslanec ČSSD a bývalý premiér Paroubek na Bártu dnes podal trestní oznámení kvůli údajnému krácení daní z doby, kdy byl nynější ministr dopravy majitelem a šéfem bezpečnostní agentury ABL.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.