15. července 2010 7:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Bárta pozastavil Českým drahám vydání dluhopisů za miliardy

Lídr Věcí veřejných Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr Věcí veřejných Vít Bárta | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Nový ministr dopravy Vít Bárta (VV) pozastavil Českým drahám (ČD) vydání mezinárodních dluhopisů v hodnotě 300 milionů eur(zhruba 7,5 miliardy korun). Vydání dluhopisů na jaře schválila dozorčí rada ČD, za výnos měly být nakoupeny nové vlaky.

Informaci přinesl server iDnes.cz.

"Do doby, než se detailně seznámím s možnostmi financování drah, jsem požádal o jejich pozastavení. Lze se totiž domnívat, že státní obligace by byly levnější než samotné dluhopisy drah," vysvětlil Bárta.

Podle něj může dopravce v přípravě dluhopisů pokračovat, ale nesmí dělat "nezvratné kroky". "Potřebujeme čas pro toto zásadní koncepční rozhodnutí," uvedl nový ministr.

"Pozastavení dluhopisů nám nečiní v současnosti žádné problémy, protože jsme plánovali jejich vydání až na konec roku," řekl šéf ČD Petr Žaluda.

Podle MfD může být zkomplikování vydání obligací mstou za nedávné odvolání šéfa ČD Cargo Josefa Bazaly, který se netají dobrými vztahy s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

První dluhopisy vydaly dráhy už koncem loňského roku, emise v objemu dvou miliard korun byla ale určena jen domácím investorům.
České dráhy letos vypíší výběrová řízení na dodávku nových či
zmodernizovaných vlaků v rekordní hodnotě 16 miliard korun. Kupují
například nové pantografy City Elefant, motorové vozy Regionova nebo vagony pro rychlíky.

ČTK